Ре - си до - - си до си ля си - 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Ре - си до - - си до си ля си -



14 сабақ 3 сынып 24 бет

Тақырып: Күйді дамыту Жастар күйі

Оқыту мен тәрбиелік міндеттері: Домбырада еркін ойнау әдіс тәсілдерін белсенділігін дамыту.

Мақсат: Қазақ халқының күй тартыстың мәнін түсіндіру.

Сабақ түрі: Модульдік оқыту технологиясы

Сабақ барысы: 1. Күй жаттығулар арқылы домбырадағы ноталарды жаттау.

П П V П V П П П V П V П

До2 до до до до до До до до до до до

------------------------------------------------------------------------------

П П V П V П П V П V П V П

64 6 3 42 4 4 31 4 31 11 31 3 3

Ре - си до - - си до си ля си - -

--------------------------------------------------------------------------------- Шырша жыра Кәне достар тұрмайық Қарсы алайық жыл басын Қызықтан бос қалмайық Шырша жыры самғасын қ – сы Ал достарым келіңдер Келді аяз - атамыз Биге күліп келіңдер Шырша жырын айтамыз 2. Құтты болсын жаңа жыл Шыршамыз тұр жараса Жанында аяз ата жүр Қуанады балаша 3. Әппақ қардай береке Даламызда самғасын Жаңа жылдай береке Таба берсін жалғасын

Үйге тапсырма: әнді жаттау

15 сабақ 3 сынып Тақырып: Жастар күйі 25 бет

Оқыту мен тәрбиелік міндеттері Ұлтжандылыққа, өз мәдениеті мен салтын сақтауға тәрбиелеу.

Мақсат: Қазақ халқының күй тартыстың мәнін түсіндіру.

Сабақ түрі: Модульдік оқыту технологиясы

Сабақ барысы: 1. Күй жаттығулар арқылы домбырадағы ноталарды жаттауМузыка – өмірдің, адам жанының айнасы.Ол адамзатпен ғасырлар бойы бірге жасасып, дамып өркендеп келеді. Сол музыканың бір саласы күй өнері. Күйдің әуенін сезіне білу, мзыкасын тыңдап слухпен домбыраға салу үлкен өнер. Осы өнерді біз дамыту үшін келесі модуль 1 – нші бөлімдегідегі формуланы әр терция сайын ойнап үйрену, сонда күйдің әдемі әуені де, нота да жатталып домбыра үйрену қалпына келеді.

П П V П V П П П V П V П

До2 до до до до до До до до до до до

П П V П V П П V П V П V П

64 6 3 42 4 4 31 4 31 11 31 3 3

Ре - си до - - си до си ля си - -

Үйретілетін ән:Аяз - ата

Ақ таяғын таянып, Таңмен бірге оянып.Аяз ата келіп тұр, Ақ көрпеге оранып. Қайырмасы: Ал балалар, тұрмайық Би билейік, ойнайық Аяз ата қуансын Дөңгеленіп жырлайық. 2.Көрдің бе аяз атаны Аппақ екен сақалы. Аппақ екен мұрты да, Аппақ екен шапаны 3. Кетті көңіл шалқып-ақ,Жұлдыздардай қалтырап. Аяз ата үстінде Ақшақар тұр жалтырап. Қайырмасы.

Үйге тапсырма: әнді жаттау.

16 сабақ 3 сынып 26 бет

Сабақтың тақырыбы: Халық күйі.
Мақсаты: Оқушыларға қазақтың халық музыкасының қалыптасуын, халықтың ой –арманының музыкада бейнелеуі мен оның өмірімен байланыстылығын түсіндіру.
Тәрбиелк: Халық әндері мен күйлері арқылы өз халқының салт-дәстүрлеріне, туған елі мен жеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Нақыл сөзі: Өнегелі өнер –ұрпаққа мұра
Әдіс –тәсіл: домбыра тарту, сұрақ –жауап, ой –бөлісу, талдау
Көрнекілігі:, үнтаспа, музыкалық аспаптар т.б.
Сабақтың өту барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үйге берілген тапсырманы сұрау
Сабақ барысы: 1. Күй жаттығулар арқылы домбыраны еркін ұстап, қағыс өнерін дамыту.

П П V П V П П V П V П V П

П V П V П V П V П V П V П V П V П V П V

Соль - - - ля - - - Соль - - - ля1 - - - Соль - ля1 -

П V П V П V П V П V П V П V П V П V П V

Си3 - - - ля1 - си3 - ля - - - соль - ля - Соль - соль -

П V П V П V П V П V П V П V П V П V П V

Соль - ля1 - си3 - ля1 соль - ля - си3 - ля1 Соль - соль -

Үйретілетін ән: Қош келдің жаңа жылым қазағыма. Қош келдің жаңа жылым қазағыма Қайранмын дүниенің ғажабына Кім білген бейнетіңмен азабына Қош келдің жаңа жылым қазағыма қ-сы: Белін бекен буған елім Бақ дәулетпен тұнған елім Құтты болсын құтты болсын Жаңа жылым туған елім 2 Қош келдің жаңа жылым даламызға, Айналған туған жерім аты аңызға, Жыл келді той- тойлауға арамызға, Қош келдің жаңа жылым даламызға. 3. Қош келдің жаңа жылым бағымызға Үміттің сәулелердің жағамызға Қуаныш күй ойнайды қанымызда Қош келдің жаңа жылым бағымызға

17 сабақ 3 сынып Тақырып: Музыкалық көркемділк. Ертегілер әлемінде. 27 бет

Оқыту мен тәрбиелік міндеттері: Домбырада еркін ойнау әдіс тәсілдерін белсенділігін дамыту.

Мақсат: Қазақ халқының салт дәстүрін түсіндіру күй тартыстың мәнін түсіндіру.

Сабақ түрі: Модульдік оқыту технологиясы

Сабақ барысы: 1. Күй жаттығулар арқылы домбырадағы ноталарды жаттау.

Екі шектің бірін қатты, Бірін сәл – сәл кем бұра.

Нағыз қазақ қазақ емес, Нағыз қазақ домбыра Домбыра аспабы арқылы жеткен тәрбие қағидаларының көздеріне үңілетін болсақ, бірнеше пәндерді кездестіруге болады. 1.Домбыра – тартып үйрену еңбек пәні. 2.Домбыра тартып әр дыбысын есептеп ойнау. 3.Домбыра – тартып қағу, перне басу, бір мезгілде әуен дыбысын анық шығару, оған қосылатын поэзия сөзін дауыс ырғағымен дәл айту логика пәні. 4. Домбыра – екі шекті бұрап тарту арқылы дыбысты естіп отырып, құлақ күйін келтіру физика пәні. 5. Күй тыңдап әуенін есту арқылы елестетіп түсіну бейнелеу пәні. Адам баласы талантты не талантсыз болып тумайды, ол іздену, ұқсау, еңбектену қасиеттерді миға ендіру арқылы музыка үнінің көмегімен «мен білемін» деген сөзді кіргізу арқылы жетістікке жете алады. Талант иесі ішкі жан тілін сезімге байлайды. Ал сезім еңбекке дағдылайды. Еңбек талантты ұштайды. Нәтиже деген не? Ол еңбектің соңғы көрсеткіші. Домбыра ойнау, айту, жаттау еңбек нәтижесі

Үйретілетін ән: Ертегілер әлемінде 1. Ғажайып түс көрдім,таңата мен бүгін. Ертегі әлемнің қызығында жүрдім, Нұрында шомылдым бүгін. Жұлдыздай ек көркем,Әдемі ед неткен. Құстары сөйлейтің,бұлттары тербейтін. Мен оянып кеттім әттен. Қ – сы Ертегілер,ертегілер, Неге мені ертпедіңдер? Әлемдегінің ғажайып күнін, Шертпедіңдер сендер 2. Гүлтердім бұлттардан, Әр гүлде бір арман. Таусылмайтын тәтті,сия бергім кетті Жан біткен бәрін маған

18 сабақ 3 сынып 28 бет Тақырып: «Чебурашка қазақша аудармасы». Еркем – ай әнін домбырада ойнап үйрету

Оқыту мен тәрбиелік міндеттері: Домбырада еркін ойнау әдіс тәсілдерін белсенділігін дамыту.

Мақсат: Қазақ халқының салт дәстүрін түсіндіру күй тартыстың мәнін түсіндіру.

Сабақ түрі: Модульдік оқыту технологиясы

Сабақ барысы: 1. Күй жаттығулар арқылы домбырадағы ноталарды жаттау.

Еркем – ай әнін домбырада ойнап үйрету

П V П V П V П

Ми фа - - - ми ре

П V П V П V П

Фа ля - - ля фа соль

Үйретілетін ән: Чебурашка қазақша аудармасы Адамды жаяаулатқан Шаң шығап баяаулатқан, Ақ жаңбыр жолдарға төгілді Өткендер аңғармайды Ешқайшысы таңғалмайды Жүрсем де жалғыз мен көңілді қ-сы. Мен тартамын сырнайымды Өткен жандар,тыңдайды. Шіркін әттен, туған күндер Жиі болмайды. 2. Біз үшін бұлттан өткен Көгілдір верталетпен Сиқыршы киносын әкелді Құттықтап туған күнмен Сыйлыққа мол дүкеннен 500 – дей балмұздақ әкелді. қ – сы. 3. Чебурашка жолдасым Сен неге мұңаясың Неліктен балмұздақ жемейсің Сырласып оңашада Туған күн тамашада Болуға сен неге келмеймің. Қ – сы.

Үйге тапсырма: әнді жаттау

19 сабақ 3 сынып 29 бет Тақырып: «Әжем айтқан ертегі». Туған күніңмен мама әнін домбырада ойнап үйрету

Оқыту мен тәрбиелік міндеттері: Домбырада еркін ойнау әдіс тәсілдерін белсенділігін дамыту.

Мақсат: Қазақ халқының салт дәстүрін түсіндіру күй тартыстың мәнін түсіндіру.

Сабақ түрі: Модульдік оқыту технологиясы

Сабақ барысы: 1. Күй жаттығулар арқылы домбырадағы ноталарды жаттау.

Еркем – ай әнін домбырада ойнап үйрету

П V П V П V П

Ми фа - - - ми ре

П V П V П V П

Фа ля - - ля фа соль

Үйретілетін ән: Әжем айтқан ертегі

Ерте ерте ертеде, Деп басталды кештерде. Түнгі ұйқға кеткенде, Әжем айтқан ертегі. Ұйып ұйықтап жатыр деп, Қызық ертегі екен деп. Көзім әлініп кетіпті, Әжем мен ертегі қ – сы: Ей әжем айтқан ертегі Пейәштерге жетеді Бақытты жан етеді.

2. Түрлі етіп жалғасын Аңды көздеп түсімде Түсті көріп болған соң, Қайран қалдым күшін, Ғажап әнге шертеді, Ойнап бала көңілді Әжем айтқан ертегі Қайрат берді өмірге Үйге тапсырма: әнді жаттау

20 сабақ 3 сынып 30 бет Тақырып: Туған күніңмен мама әнін домбырада ойнап үйрету

Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері: Өнерді құрметтеуге, өзін – өзі устауға, адамгершілікке тәрбиелеу.

Мақсат: Қағыс түрлерін үйрену күйдің шығу тарихын түсіндіре отрып, құрылысын ойнау мүмкіндігіне жеткізу.

Сабақ түрі: қайталау.

Сабақ барысы:Төл аспабымыз домбыра – халқымыздың мәдени мұрасы ретінде ұрпақтан – ұрпаққа даму үстінде жетіп келе жатқан кәсіби аспап.Оқушыларға осы теңдеуді түсіндіре отырып, домбыраның шығу тарихын,құрылысын, ойнау мумкіндігін, үн жазбаның жетілген кезеңіндегі шыққан биігін, санас а жеткізсем деп ойлаймын.Әр сабағымды шағын жаттығулардан бастап, әндердің, күйлердің шығу тарихын түсіндіріп отырамын, мысалы:оқушыларға жаңа сабағым басталмас бұрын өзім ойнатып берем немесе үн таспадан тыңдатып аламын да талдатамын.

 

екпіні көлемі

жай соза шағын күрделі

 

құрылысы баянды

басқа әуен жаңа әуен қоңыр мұңды

П V П V V П П V V П П V V П, V



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-04-08; просмотров: 425; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.117.188.64 (0.031 с.)