Заглавная страница Избранные статьи Случайная статья Познавательные статьи Новые добавления Обратная связь КАТЕГОРИИ: АрхеологияБиология Генетика География Информатика История Логика Маркетинг Математика Менеджмент Механика Педагогика Религия Социология Технологии Физика Философия Финансы Химия Экология ТОП 10 на сайте Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрацииТехника нижней прямой подачи мяча. Франко-прусская война (причины и последствия) Организация работы процедурного кабинета Смысловое и механическое запоминание, их место и роль в усвоении знаний Коммуникативные барьеры и пути их преодоления Обработка изделий медицинского назначения многократного применения Образцы текста публицистического стиля Четыре типа изменения баланса Задачи с ответами для Всероссийской олимпиады по праву Мы поможем в написании ваших работ! ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?
Влияние общества на человека
Приготовление дезинфицирующих растворов различной концентрации Практические работы по географии для 6 класса Организация работы процедурного кабинета Изменения в неживой природе осенью Уборка процедурного кабинета Сольфеджио. Все правила по сольфеджио Балочные системы. Определение реакций опор и моментов защемления |
У бас: од. Маси – 1 фунт (lbm). Сила - паундаль
1паундаль = 1 (фунт×фут)/с2 = 0,13825 Н У БІС: Од. сили – фунт сили – lb. Од. маси – слаг 1слаг = 1 (фунт×с2)/фут = 14,5939 кг Прискорення – 1 фут/с2. Співвідношення між температурами по Цельсію і Фаренгейту: t оC = 5 / 9(t оF – 32о); t оF = 9 / 5(t оC + 32о). Для двох різних станів газу Нормальні фізичні умови: Р н= 101325 Па = 760 мм.рт.ст., Т = 273,15 К, t = 0оC. Газові суміші Масові, об'ємні і мольні частки gі = mі / mсум – масова; rі = Vі / Vсум – об'ємна; zі = Mі / Mсум – мольна; де mi – маса і -го компоненту; mсум – маса суміші mсум = m 1 + m 2 +... + mп ; Vi – парціальний об’єм і -го компоненту; Vсум – об’єм суміші; Mі – кількість молей і -го компоненту; Mсум – сумарна кількість молей всіх компонентів = g 1 + g 2 + … + gп = 1; Для ідеальної газової суміші rі = zі. Перерахунок з масових часток в об'ємні і навпаки
Уявна молекулярна маса суміші Густина і питомий об’єм суміші rсум = rі × rі, кг/м3; кг/м3 м3/ кг м3/ кг Газова стала суміші
Парціальний тиск компонента Pі = Pсум × rі = gі × Rі / Rсум × Pсум. Ентропія суміші s = s 1+ s 2+…+ sn + sсум. Ентропія змішування
1.2. Розв’язання задач
Задача № 1. Визначити масу вуглекислого газу в судині об’ємом V =4 м3, при температурі t =80оС. Тиск газу по манометру Pм =0,04МПа, барометричний тиск Pб =103990 Па. Дано: V = 4 м3; t = 80 оC; Pм = 0,04 МПа; Pб = 103990 Па m -?
Розв’язання: PV = mRT
m = PV/RT P = Pм + Pб = 0,10399+ 0,04=0,14399 МПа = 143990 Па Задача № 2. У судині знаходиться повітря під розрідженням 10 кПа і температурі 0оС. Ртутний барометр показує Рб =99725 Па при tрт =20оС. Визначити питомий об’єм повітря. Дано: Рр = 10 кПа = 10000 Па; t = 0оC; Рб = 99725 Па; tрт = 20оC v -?
Розв’язання: Приведення показань ртутного барометра до 0оС: В 0= В (1 – 0,000172× t) = 99725 (1 – 0,000172×20) = 99382 Па
Рр = Рб - Ра;
Ра = Рб – Рр = 99382 – 10000 = 89382 Па
Задача № 3. Розрахувати ентальпію кисню, що знаходиться при t =-50оС і має питому внутрішню енергію u =144,2 кДж/кг. Маса кисню m О2=10 кг. Дано: t = -50оC; u = 144,2 кДж/кг; m О2= 10 кг i -?
Розв’язання: і = u + Pv
Pv = RT;
Pv = RT = 259,8 (-50 + 273) = 57935,4 Дж/кг = 57,9 кДж/кг
і = u + Pv = 144,2 + 57,9 = 202,1 кДж/кг
І= і × m = 202,1 × 10 = 2021 кДж
Задача № 4. Газова суміш має такий масовий склад: СО2=38%, N2=62%. Визначити об'ємний склад суміші, уявну молекулярну масу, газову сталу і парціальні тиски компонентів, якщо тиск суміші Рсум =1,2 МПа.
Дано: g СО2= 0,38 = 38%; g N2= 0,62 = 62%; Pcум = 1,2 МПа rі -? mсум -? Rсум -? P СО2-? P N2-?
Розв’язання:
= 0,281×44 + 0,719×28 = 32,5 кг/кмоль
Rсум = mR/mсум = 8314/32,5 = 255,8 Дж/(кг×К)
Р СО2= r СО2× Pсум = 0,281×1,2 = 0,337 МПа
Р N2= r N2× Pсум = 0,719×1,2 = 0,863 МПа
Рсум = S Рі = P СО2+ P N2= 0,337 + 0,863 = 1,2 МПа
1.3. Задачі для самостійного розв’язання
Задача № 1. У циліндричній судині з внутрішнім діаметром d =0,5×N м і висотою h =1,5+0,2×N; знаходиться газ SO2, масою m =(50+N) кг. Барометричний тиск Pб =101325 Па. Визначити температуру газу в судині. Тиск газу визначається за умовою P =(0,01×N+0,005) МПа, при цьому слід врахувати: якщо P<Pб, то газ знаходиться в судині під розрідженням – (вакуум); якщо P>Pб, то газ знаходиться в судині під надлишковим тиском. Що буде показувати мановакууметр, якщо температура газу в судині збільшиться на 20×NоC? Виразити тиск газу в мм.рт.ст.; кг/см2; м.вод.ст.; lbf/in2, а температуру в градусах по Фаренгейту. N – номер прізвища за списком.
Задача № 2. У балоні об’ємом V =0,4 м3 знаходиться повітря при тиску Pн =N кг/см2 і температурі 10×N по Фаренгейту. Барометричний тиск Pб =101,325 кПа. Скільки газу необхідно викачати із судини, щоб розрідження в ньому стало Pр =0,001×N МПа. Визначити питомий об’єм і густину повітря до і після випуску газу.
Задача № 3. Маса порожнього балона для кисню ємністю V =0,05м3 дорівнює 80кг. Визначити масу балона після його заповнення киснем при t =(20+2×N)оC, до тиску Pн =N МПа. Барометричний тиск Pб =99800Па. Як зміниться температура газу, якщо з нього випустити 50% кисню, а тиск понизиться на 40%. Виразити цю температуру в оС, в оF, а тиск після випуску кисню в кг/см2, мм.рт.ст., м.вод.ст.
Задача № 4. Поршневий компресор всмоктує в хвилину Vn =N м3 повітря при t =(15+N)оC і Рб =100 кПа і нагнітає його в резервуар Vр =N м3. За скільки хвилин компресор підніме тиск у резервуарі до Рк =N МПа, якщо температура в ньому буде залишатися постійною. Початковий тиск повітря в резервуарі Рб =100 кПа, при температурі t. Виразити Рк у бар, мм.рт.ст., кг/см2, м.вод.ст., lbt/in2, t в оF.
Задача № 5. Резервуар масою mр =20×N кг і об’ємом V =(4+N) м3 заповнений вуглекислим газом. Визначити, з якою силою діє резервуар на балку перекриття, а газ на дно резервуара, якщо діаметр циліндричного резервуара dр =(2+0,2×N) м, а газ знаходиться при надлишковому тиску Рр =0,5×N МПа і t =(30+2×N)оC. Барометричний тиск повітря Рб =102,4 кПа. Виразити тиск в бар, мм.рт.ст., м.вод.ст., кг/см2, lbt/in2, а t в оF.
Задача № 6. Визначити підйомну силу повітряної кулі, наповненої воднем, якщо її об’єм Vк =N м3, тиск Р =101325 Па, температура водню t Н2=(50+3×N)оС, температура навколишнього повітря t =NоС.
Задача № 7. Аналіз продуктів згоряння палива показав їхній об'ємний склад r SO2=N%, r О2=2N%, r Н2=100–(r SO2+ r О2). Визначити масові частки компонентів суміші, уявну молекулярну масу, газову сталу, густину і парціальний тиск компонентів суміші при t =20оС і Рб =0,101 МПа.
Задача № 8. Димові гази мають такий масовий склад g СО2=N%, g 2=2N%, g Н2О=100–(g СО2+gN2). Визначити об'ємні частки компонентів, уявну молекулярну масу, газову сталу, питомий об’єм і парціальні тиски при t =30оС і Рб =101325 Па.
Задача № 9. Визначити масовий склад газової суміші, що складається з аргону і гелію, якщо парціальний тиск Р Ar=(100+5×N) кПа, тиск суміші Рсум =500 кПа. Розрахувати газову сталу, уявну молекулярну масу і густину суміші при t =NоС, маси компонентів, якщо маса суміші mсум =2×N кг.
Задача № 10. Розрахувати внутрішню енергію повітря при температурі t =5×NоC і ентальпії i =100×N кДж/кг, маса повітря m =2×N кг.
Задача № 11. Розрахувати ентальпію двоокису вуглецю при t =3×NоC, якщо внутрішня енергія u =(150+2×N) кДж/кг, маса газу m СО2=5×N кг.
Задача № 12. Визначити питомий об’єм азоту, якщо він знаходиться при тиску P =(100000+500×N) Па. Питома ентальпія азоту і =(304+5×N) кДж/кг, а питома внутрішня енергія u =(217+3×N) кДж/кг.
Задача № 13. Розрахувати ентропію повітря масою m =(5+N) кг, що знаходиться в судині, об’ємом V =(0,5+0,2×N) м3, при температурі t =(20+5×N)оC. Ізобарна теплоємність повітря ср =1,005 кДж/(кг×К).
Задача № 14. Суміш газів складається з (5+N) кг двоокису вуглецю з ентропією s СО2=4,89 кДж/кг×К; (10+N) кг водяної пари з ентропією s Н2О=10,5 кДж/кг×К. Визначити ентропію суміші. Задача № 15. 1 кг повітря при температурі t 1=(100+N)оC розширюється до десятикратного об’єму, при цьому його температура падає до t 2=(10+N)оС. Визначити зміну ентропії, якщо ізохорна теплоємність повітря сv =0,75 кДж/(кг×К).
Задача № 16. Ідеально-газова суміш задана мольними частками z О2=2×N%, z SO2=1,5×N%, z CO=100–(z 2+ z SO2). Визначити масові частки, уявну молекулярну масу суміші, газову сталу, густину при тиску Рcум =1,2 МПа і температурі t =50оС, масу суміші і маси компонентів, якщо сумарна кількість молів Мсум =2×N.
Задача № 17. Газ коксових печей має такий об'ємний склад: H2=(40+N)%, CH4=(15+0,5×N)%, N2=100–(H2+CH4)%. Визначити уявну молекулярну масу, масові частки, газову сталу, густину і парціальні тиски при температурі t =NоC і тиску Р =(100+5×N) кПа.
Задача № 18. Знайти газову сталу, питомий об’єм газової суміші і парціальний тиск її складових, якщо об'ємний склад суміші r СО2=(10+0,5×N)%, r N2=(40+N)%, r Н2О=100–(r СО2+ r 2)%, загальний тиск суміші Р =100+5×N кПа, температура t =50оС.
1.4. Питання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
1. Термічні параметри стану. 2. Калоричні параметри стану. 3. Рівняння стану ідеального газу Менделєєва-Клапейрона.
4. Співвідношення між одиницями виміру тиску. 5. Одиниці вимірювання тиску в Англії і США. 6. Співвідношення між температурами по Цельсію і Фаренгейту. 7. Нормальні фізичні умови. 8. Масові, об'ємні і мольні частки газової суміші. 9. Формули для перерахунку масових часток в об’ємні і навпаки. 10. Ентропія суміші та змішування. 2. ПЕРШИЙ ТА ДРУГИЙ ЗАКОНИ ТЕРМОДИНАМІКИ
2.1.Основні розрахункові рівняння
2.1.1. Перший закон Теплота Q 1-2, що підводиться до тіла у процесі 1-2 витрачається на зміну внутрішньої енергії Δ U 1-2 та використання роботи L 1-2. Для газу масою m . Для одного кілограму газу В диференційній формі ; ; . Для безкінечно малої зміни стану: . Для інтервалу температур: , де ср, сv –істинні масові ізобарна та ізохорна теплоємності; срm, сvm – середні масові ізобарна та ізохорна теплоємності; початкова і кінцева температури тіла. Теплоємністю тіла с називають кількість теплоти Q, яку необхідно підвести чи відвести від тіла для зміни температури на один градус, . Якщо теплота підводиться у процесі з постійним тиском, P =const, то таку теплоємність називають ізобарною, якщо ж у процесі з постійним об’ємом, V =const, то ізохорною. Відповідним теплоємностям присвоюють індекси «p» або «v». Індекс «m» означає, що теплоємність середня і вона визначена для інтервалу температур. Істина теплоємність визначається в межах однієї температури.
Питомі теплоємності: 1. Масова – c, кДж/(кг·К); 2. Об’ємна – c´, кДж/(м3·К); 3. Мольна – μc, кДж/(кмоль·К). Відношення теплоємностей позначають k=cp/cv=μcp/μcv, для одноатомних газів k= 1,67; двоатомних, k= 1,4; трьох – і багатоатомних, k= 1,33. Теплоємність змінюється із зміною температури. Вона може не залежати від температури, мати лінійну або криволінійну залежність. У випадку, коли теплоємність не залежить від температури, то її визначають, ; , де μ – молекулярна маса речовини, кг/моль. Числові значення мольних теплоємностей вибирають із таблиць у залежності від атомності газу: одноатомні, двоатомні, трьох – і багатоатомні. Таблиця 1
При лінійній залежності середня теплоємність визначається, де a, b – постійні коефіцієнти для даного газу, їх величина наводиться в табл. 4, додатку.
Під індексом «x» розуміють вид процесу: ізобарний x=p, ізохорний x=v. При нелінійній залежності теплоємності від температури, що виражається багаточленом , де a,b,d,е – постійні коефіцієнти, t – температура, середня теплоємність визначається за допомогою таблиць по формулі: де сх 1, сх 2 – теплоємності, які вибирають із таблиць додатку відповідно температурам t 1 і t 2. Теплоємність газової суміші: Масова, ; об’ємна, ; мольна, де gi, ri – відповідно масові та об’ємні частки компонентів суміші. Визначена теплоємність дозволяє розрахувати кількість підведеної чи відведеної теплоти. Якщо в процесі приймало участь m, кг або V н, м3 газу, то ; , де V н – об’єм речовини при нормальних умовах, м3. Рівняння І закону термодинаміки для потоку , де і 1, і 2 – питома ентальпія потоку речовини в перерізах 1 і 2, Дж/кг; G – масова втрата речовини, кг/с; w 1, w 2 – швидкість потоку в перерізах 1 і 2, м/с; h 1, h 2 – висота розміщення центра першого та другого перерізі ввід контрольної поверхні, м; Lтехн . – технічна робота, яку може виконати потік, Дж/с; g =9,81 м2/с – прискорення сили тяжіння.
2.1.2. Другий закон Аналітичний вираз другого закону термодинаміки ; де dS, ds – безкінечно малий приріст повної та питомої ентропії; T – абсолютна температура джерела теплоти, К; dQ, dq – безкінечно мала кількість повної та питомої теплоти. Якщо dS> 0 теплота в процес підводиться, якщо dS< 0 - відводиться. Знак «>» відноситься до протікання необоротних процесів, знак «=» до протікання оборотних процесів. Об’єднане рівняння І і ІІ закону термодинаміки ; Повна та питома величина корисної роботи при переході ізольованої системи із нерівноважного стану в рівноважний. ; . Повна та питома величина максимальної корисної роботи ; . де U 1, U 2, (u 1, u 2) – відповідно повна та питома внутрішня енергія джерела роботи на початку і в кінці процесу; S 01, S 02, (s 01, s 02) – повна та питома ентропія навколишнього середовища; V 1, V 2, (v 1, v 2) – повний та питомий об’єм джерела роботи; S 1, S 2, (s 1, s 2) – повна та питома ентропія джерела роботи; P 0, T 0 – тиск і температура навколишнього середовища; Ех, ех – повна та питома ексергія джерела роботи.
2.2. Розв’язання задач
Задача №1. Визначити середню масову ізобарну та ізохорну теплоємності, середню об’ємну ізобарну та ізохорну теплоємності при зміні температури від t 1=(100+N)ºC до t 2=(600+3·N)ºC для трьох випадків: 1. Незалежність теплоємності від температури; 2. Лінійна залежність; 3. Нелінійна залежність. Вид газу вибирається в залежності від N - номера прізвища по списку групи: N=(1÷5) – O2; N=(6÷10) – СO2; N=(11÷15) – N2; N=(16÷20) – водяна пара; N=(21÷25) – повітря; N=(26÷30) – SO2.
Дано: t 1=108ºC, t 2=587ºC, O2 - кисень. срm -? с´рm -? сvm -? с´vm -?
Розв’язання:
1. Незалежність теплоємності від температури
Кисень O2 двоатомний газ, з табл.1 вибираємо значення мольних теплоємностей для двоатомного газу: μср =29,1 кДж/(кмоль·К), μсv =20,8 кДж/(кмоль·К), = 32 кг/кмоль.
Для інтервалу температур від t 1=108ºC до t 2=587ºC масові теплоємності: ; . Об’ємні теплоємності: ; .
2. Лінійна залежність
Із табл.4 додатку для кисню O2, виписуємо формули і розрахуємо теплоємності ; ; ; .
3. Нелінійна залежність
Для визначення теплоємностей, що відповідають проміжним значенням температури t 1=108ºC (між 100 і 200ºС) та t 2=587ºC (між 500 і 600ºС) використовуємо інтерполяційну формулу, наприклад, для t 1=108ºC де с 108 – теплоємність, розрахункова величина при t 1=108ºC; с 100 – теплоємність при температурі 100ºС, вибирається із табл. 5 додатку; с 200 – теплоємність при температурі 200ºС, вибирається із табл. 5 додатку; Δ t – температурний інтервал таблиці, ºС; t – крайнє початкове значення температури у температурному інтервалі між 100 і 200ºС ; ; ; . Інтерполяційна формула для t 2=587ºC , де с 587 – теплоємність при t 2=587ºC, розрахункова величина; с 500 – теплоємність при температурі 500ºC, вибирається із табл. 5 додатку; с 600 – теплоємність при температурі 600ºC, вибирається із табл. 5 додатку; t – крайнє початкове значення температури у температурному інтервалі між 500 і 600ºC. ; ; ; .
Середні масові теплоємності: ;
. Середні об’ємні теплоємності:
;
. Аналіз проведених розрахунків показує, що величини теплоємностей значно відрізняються одна від одної, тому в кожному конкретному випадку для отримання більш точного результату треба знати залежність теплоємності від температури. Задача №2. Сірчаний газ SO2 в кількості V 1=(3+N)м3 нагрівається від t 1=NºC до t 2=(300+5·N)ºC в одному випадку при постійному тиску Р 1= Р 2=(0,3+0,1·N)МПа, а в другому при постійному об’ємі V 1= V 2=const. Визначити кількість підведеної теплоти при: 1. незалежності теплоємності від температури; 2. лінійній залежності; 3. нелінійній залежності.
Дано: V 1=2м3, t 1=10ºC, Р 1=0,3МПа, t 2=400ºC, газ SO2, Р =const, V =const QP -? QV -?
Розв’язання:
1. Нагрівання при постійному тиску, Р =const
Газова стала SO2 . Маса газу . 1.1. Кількість теплоти при незалежності теплоємності від температури Середня ізобарна теплоємність газу: ; . 1.2. Кількість теплоти при лінійній залежності. , де a =0,6314, b =0,00015541 – коефіцієнти вибрані із табл. 4 додатку. . 1.3. Кількість теплоти при нелінійній залежності. ; .
2. Нагрівання при постійному об’ємі, V =const
Об’єм газу при нормальних умовах Р =101325Па, t 1=0ºC визначається із співвідношення , тоді . 2.1. Кількість теплоти при незалежності теплоємності від температури Середня об’ємна ізохорна теплоємність ; . 2.2. Кількість теплоти при лінійній залежності ; . 2.3. Кількість теплоти при нелінійній залежності ; .
В ізобарному процесі, на нагрівання витрачається більша кількість теплоти, чим в ізохорному процесі. Величина затраченої теплоти залежить від вибору теплоємності. Найбільші витрати теплоти на нагрівання мають місце при нелінійній залежності теплоємності від температури. Задача №3. Визначити масову та об’ємну ізобарну теплоємність газової суміші, що складається з вуглекислого газу СO2, азоту N2, та кисню O2. Об’ємний склад суміші: , , . Прийняти теплоємність незалежною від температури.
Дано: , ,
Розв’язання:
Масові частки компонентів, ; ; .
Газові теплоємності газів ; ; . Газові сталі компонентів, ; ; . Густина компонентів при нормальних умовах Р н=101325Па, t н=0ºC. ; ; . Об’ємні теплоємності газів, ; ; . Масова ізобарна теплоємність газової суміші, . Об’ємна ізобарна теплоємність газової суміші, . Задача №4. В каналі довільної форми рухається повітря з витратою G =(5+N)кг/с. На вході і виході з каналу ентальпія газу – і, швидкість потоку – w, висота перерізів каналу – h, над контрольною поверхнею відповідно мають значення: i 1=(300+3·N)кДж/кг, i 2=(310+5·N)кДж/кг; w 1=(10+0,1·N)м/с; w 2=(15+0,2·N)м/с; h 1=(20+N)м; h 2=(10+0,5·N)м. Між перерізами 1-1 і 2-2 до газу підводиться теплота Q =(300+5·N)кДж/с. Визначити, яку технічну роботу L техн може виконати газ.
Дано: G =5кг/с; i 1=300кДж/кг; i 2=310кДж/кг; w 1=10м/с; w 2=15м/с; h 1=20м; h 2=10м; Q =300кДж/с. Lтехн -?
Розв’язання:
Розв’язання першого закону термодинаміки для потоку
Визначаємо технічну роботу, яку може виконати газ .
Задача №5. Визначити максимально корисну роботу (ексергію) та втрати працездатності азоту, який знаходиться у балоні об’ємом V 1=(300+5·N) літрів при тиску Р 1=NМПа і температурі t 1=(100+5·N)ºC. Азот може використовувати роботу під час переходу із не рівноважного стану до рівноважного, знижуючи параметри до параметрів навколишнього середовища Р 0=0,1МПа, t 0=10ºC, при цьому зміна ентропії системи (джерело – середовище) складає (1+0,1·N)кДж/К. Прийняти теплоємність незалежно від температури.
Дано: Р 1=3МПа ; t 1=90ºC; V 1=300л=0,3м3; Р 0=0,1МПа; t 0=10ºC; Δ Sсист =1кДж/К Ex = L max -? Δ L -?
Розв’язання:
Маса азоту в балоні . Об’єм азоту при параметрах навколишнього середовища . Питомі об’єми азоту в стані «1» і «2». ; . Теплоємність процесу . Зміна внутрішньої енергії джерела роботи . Зміна ентропії ; ; . Максимально корисна робота (ексергія) . Зміна ентропії системи джерело – навколишнє середовище , тоді . Корисна робота, яку може виконати азот
L =(U 1– U 2)– T 0(S 02– S 01)– P 0(V 2– V 1)=
=496,3–(10+273)·(–5,12)–0,1·103(7,02–0,3)=1445кДж.
Втрати працездатності азоту .
2.3. Задачі для самостійного розв’язання
Задача №1. В процесі підведення теплоти до повітря його температура змінилася від t 1=NºC до t 2=(100+2·N)ºC. При цьому була виконана питома робота l =(200+5N)кДж/кг. Визначити повну кількість теплоти, якщо при нормальних умовах газ займав об’єм V н=(10+2·N)м3. Задача №2. Дослідами встановлені такі значення мольної теплоємності окислу вуглецю
По цим даним скласти приблизне інтерполяційне рівняння виду . Задача №3. Повітря охолоджується в процесі з постійним об’ємом, від t 1=(800+5·N)ºC до t 2=(100+3·N)ºC. Об’єм повітря V =Nм3, початковий тиск Р 1=(0,5+0,1·N) МПа. Визначити кількість відведеної теплоти, враховуючи залежність теплоємності від температури. Задача №4. Стан газу під поршнем циліндру визначається точкою 1. Газ переводиться у стан 2 по шляху 1-а-2: спочатку по ізохорі 1-а, а потім по ізобарі а-2. У другому разі газ переводиться у стан 2 по шляху 1-b-2: спочатку по ізобарі 1-b, а потім по ізохорі b-2. Чи будуть відрізнятися кількості підведеної і відведеної теплоти в цих процесах, якщо тиски в точках 1 і 2 дорівнюють відповідно (0,1+0,01·N) МПа і (0,5+0,1·N) МПа, а зміна об’єму V 2- V 1=(1+0,1·N)м3. Задача №5. Скільки кілограмів свинцю можливо нагріти від температури t 1=(5+N)ºC до температури плавлення tпл =327ºC ударом молоту масою m =(200+5·N)кг при падінні його з висоти h =4м. Теплоємність свинцю ср =0,1256кДж/(кг·К). Допустити, що вся енергія молоту перетворюється в теплоту, яка поглинається свинцем. Задача №6. В закритій судині об’ємом V =(500+5·N) літрів знаходиться кисень при тиску Р 1=(0,2+0,1·N) МПа і t 1=(20+2·N)ºC. Яку кількість теплоти необхідно підвести до повітря, щоб його температура піднялася до t 2=(150+5·N)ºC. Задачу вирішити для трьох випадків залежності теплоємності від температури. Задача №7. В каналі довільної форми рухається повітря між двома перерізами потоку до нього підводиться теплота Q =(500+5·N)кДж/с. Параметри потоку в двох перерізах: і 1=(250+2·N)кДж/кг, і 2=(300+N)кДж/кг, w 1=(5+0,1·N)м/с, w 2=(10+0,2·N)м/с. Перерізи потоку розміщені горизонтально. Визначити витрату газу. Задача №8. Визначити масову та об’ємну теплоємності газової суміші, що складається з двох компонентів , в інтервалі температур від t 1=(50+3·N)ºC до t 2=(500+2·N)ºC. Прийняти теплоємність залежною від температури. Задача № 9. Побудувати в діаграмі T-S для азоту в інтервалі від 0 до 100ºС ізобари: Р 1=0,5 МПа, Р 2=1 МПа. Задача №10. Визначити ексергію CO2 в балоні. Тиск газу в балоні Р =(25+0,5·N) МПа, температура t 1=20ºC. Об’єм балона V =(0,5+0,01·N)м3. Параметри навколишнього середовища Р 0=0,1 МПа, t 0=20ºC. Задача №11. визначити зміну ентропії навколишнього середовища, якщо максимально корисна робота складає L max=(200+10·N) кДж, а робота яку виконав газ L менша від максимальної на (30+N)%. Початкові параметри газу Р 1=2·N МПа, t 1=(150+2·N)ºC, V 1=0,5·N м3. Параметри навколишнього середовища Р 0=0,2 МПа, t 0=NºC. Вид газу вибрати згідно з умовами задачі № 1.
2.4. Питання для самоперевірки та контролю засвоєння знань
1. Формулювання та аналітичний вираз І закону термодинаміки. 2. Формулювання та аналітичний вираз ІІ закону термодинаміки. 3. Позначення та одиниці вимірювання теплоти і роботи. 4. Питома теплота та робота. 5. Теплоємність. 6. Істина та середня теплоємність. 7. Ізобарна та ізохорна теплоємність. 8. Теплоємність газової суміші. 9. Формули для визначення підведеної або відведеної теплоти в процесі. 10. Рівняння І закону термодинаміки для потоку. 11. Об’єднане рівняння І і ІІ закону термодинаміки. 12. Повна та питома величина максимальної корисної роботи. 3. ТЕРМОДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ ІДЕАЛЬНИХ ГАЗІВ 3.1. Основні розрахункові рівняння
1. Ізохорний процес, V = const lv = 0; qv = U = cvm (t 2 - t 1); i = cpm (t 2 - t 1) sv = cvm ×ln (T 2/ T 1)
2. Ізобарний процес, Р = const l p= p ×(v 2 – v 1); q p= i p= i 2 – i 1= cpm (t 2 – t 1); u p= cvm (t 2 – t 1); s p= cpm × ln(T 2/ T 1) 3. Ізотермічний процес, Т = const
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Последнее изменение этой страницы: 2017-02-07; просмотров: 156; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы! infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.188.108.54 (0.297 с.) |