Мета: розширити уявлення учнів про неживу і живу природу 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Мета: розширити уявлення учнів про неживу і живу природу



УРОК 7

Тема. Сонце.

Мета: розширити уявлення учнів про неживу і живу природу

Про Сонце та його роль для природи; сформувати уявлення про тінь; продовжити формувати вміння спостерігати за об'єктами природи.

Обладнання: горщик з пророслою насіниною (квасоля, горох), ко­робка з отвором, обладнання минулого уроку.

ХІД УРОКУ


І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Фронтальне опитування.

Що таке природа?

Що належить до неживої природи?

Що належить до живої природи?

Які правила поведінки в лісі ви склали вдома?

Індивідуальне опитування.

Завдання І. Доведи, що нежива і жива природа тісно пов'язані між собою.

Завдання 2 (для трьох учнів). Складіть на дошці схеми лан­цюжків живлення за малюнками.

Зранку піднімається, радо усміхається, теплом дозріває . промінням обіймає.

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1. Розгадування загадок про сонце.

Всі його люблять, всі його чекають,

А хто на нього подивиться -

Кожен скривиться.

Що вище лісу,

Краще світу,

Без вогню горить?

Заслуховування й обговорення тексту «Сонце, соняшникта сонечко Л. Шаповал.

• Засперечались якось між собою Сонечко семикрапкове та Соняшник: хто головніший - рослини чи тварини. Соняшник відстоював честь свого царства - - рослинного. І його докази були Досить вагомими. Адже, що не кажи, а без рослин як їжі тварини не обходяться жодного дня. Пригадав Соняшник, що и житло своє багато тварин знаходять саме в кронах дерев та кущів, у гущавині і трав і що вони повітря для них очищують від пилу та бруду. Говорив він ще багато про що, наостанку висловивши одну дуже важливу Думку, що вразила Сонечко в саме серце: «І що б ви, тварини, без нас, рослин, робили? Нічого. Навіть дихати не змогли б».

Сонечко від тих слів ще більш почервоніло: «А без нас ваші пре­красні великі квітки ніколи б не давали плодів. І не залишивши після себе потомства, вмерли б ви у всій своїй красі та неповторності. А навіть якби й утворювали ви плоди без нас, тварин, то хто б допо­магав вам розселитися по білому світу? А ще ми покращуємо ґрунт, де ви ростете. А ще... А ще... А ще...».

І тривала б суперечка безкінечно довго, якби не втрутилося в неї саме Сонце. Могутнє і величаве, воно лише посміхалося у відповідь на це лепетання.

— Діти мої, не варто сперечатися. У кожного з вас своя роль на цій планеті. У матінки-Землі немає хороших чи поганих, корисних чи не­потрібних дітей — рослин та тварин. Усі ви досить важливі й необхідні. Проте без мене, Сонця, неможливе ваше життя. Адже я не просто розганяю морок ночі чи зігріваю вас. Моє тепло та енергія не пропа­дають даремно. Так, рослини творять із моєї енергії справжні чудеса, непідвладні жодним іншим організмам на Землі. Лише вони із води, вуглекислого газу та мого промінчика можуть створити те, що є їжею для всіх бев винятку тварин. Наприклад, рослиноїдні тварини, з'ївши травичку чи листочок, у яких за моєю допомогою утворився крохмаль або цукор, у свою чергу стають жертвою хижих тварин. Таким чином, хоча хижі й не їдять трави, проте через рослиноїдних вони отримують деяку порцію сонячної енергії. Хижими тваринами живляться інші, аж поки самі не помруть і не перетворяться на прах землі.

Так моя енергія розподіляється між усіма живими організмами на Землі».

Чому ж неможливе життя на Землі без Сонця?

Як розподіляється сонячна енергія між усіма живими органі* мами?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда.

Пригадайте, що таке Сонце.

Чому Сонце називають джерелом життя на Землі?

- Чи бачили ви колись тінь від предметів? Чому утворюється тінь?

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Тема уроку - «Сонце». Сьогодні ми продовжимо знайомитися із Сонцем - - джерелом життя на Землі; за допомогою дослідів і спостережень доведемо, що все живе тягнеться до Сонця; узнаємо що таке тінь, поспостерігаємо за тінню від різних предметів.

Бесіда.

Що ви бачите у цьому досліді?

Де стояв горщик із проростком?

Із чого виросла рослинка?

Куди ми посадили насіння?

Які умови ми створили для того, щоб насінника проросла?

Перелічіть усі умови, які необхідні для проростання насіння.

Якого джерела життя не вистачало, коли насіння проросло і квасоля почала рости?

Що в цьому досліді доводить, що рослинам необхідне Сонце?

Тінь — це темний відбиток будь-якого непрозорого предмета освітленого з протилежного боку. Якщо крізь такий предмет не проходить сонячне світло, то й утворюється тінь. Інакше кажучи тінь — це простір, на який не падають сонячні промені. Тінь може утворюватися від дерев, будівель, тварин, людей. У тіні завжди прохолодніше, ніж на сонці. Поясніть чому.

Як ви гадаєте, де краще ростуть рослини: в тіні чи на сонці?

А чому у полудень людям краще не бути на сонці, а треба уходити в тінь?

Бесіда.

Чому в досліді паросток квасолі потягнувся через отвір у коробці?

Де в природі або у себе вдома ви спостерігали подібне явище?

Чому горщики з кімнатними рослинами треба час від часу по­вертати?

Що таке тінь? Де ви бачили тінь?

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

УРОК 7

Тема. Сонце.

Мета: розширити уявлення учнів про неживу і живу природу



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-12-09; просмотров: 229; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.141.41.187 (0.008 с.)