Тема: Як орієнтуватися на місцевості. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Тема: Як орієнтуватися на місцевості.



Мета: сформувати уявлення про горизонт, лінію горизонту, відкриту та закриту місцевість, основні та проміжні сторони горизонту; формувати вміння працювати з компасом; розвивати пізнавальний інтерес, уміння спостерігати, порівнювати, робити висновки.

Обладнання: таблиці «Горизонт», «Лінія горизонту», ілюстрації закритої та відкритої місцевості, картки з назвами сторін горизонту, компаси учнівські, ілюстрації інших компасів, модель саморобного компасу.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Всі сідайте тихо, діти.

Домовляймось не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці – не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Тож гаразд, часу не гаєм,

І урок вже починаєм.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Фронтальне опитування.

– Яке значення для Землі має Сонце?

– Як падають на Землю сонячні промені?

– Чим відрізняються сонячні промені, які падають на Землю прямовисто і косо?

– На які теплові пояси умовно поділяють поверхню земної кулі?

– Чому на Землі виникли теплові пояси?

– Чим теплові пояси різняться між собою?

Індивідуальне опитування

Завдання 1 (для двох учнів).

Намалюйте кольоровою крейдою теплові пояси в Північній і Південній півкулях.

(На дошці намальовано глобус).

Завдання 2 (для трьох учнів).

Зачитайте повідомлення на тему «Рослинний і тваринний світ теплових поясів Землі».

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення вчителя про практичне значення орієнтування на місцевості.

Із давніх часів люди пересуваються по Землі, ведуть каравани в пустелях, пливуть по морях, океанах, шукають підземні багатства в горах, прокладають дороги в лісах і при цьому завжди мріють повернутися туди, звідки вийшли.

– А ви ніколи не блукали в лісі, коли ходили по гриби?

– Як ви находили дорогу додому?

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

– Чи знаєте ви, що таке орієнтуватися на місцевості?

– Як можна знайти правильні орієнтири?

– Що треба запам’ятовувати, коли вирушати у ліс, гори?

– Який прилад існує для орієнтування на місцевості?

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

– Відгадайте загадку, і ви зрозумієте, про що піде мова: «Видно край, а не дійдеш».

– Так що ж таке горизонт?

– На якій місцевості добре видно горизонт: на морі, у полі, на луках, у лісі, у горах, місті, парку?

– Чи можна побачити лінію горизонту?

Молодці, майже всі ваші відповіді правильні, тільки неповні, тому послухайте мою розповідь.

План розповіді.

1) Горизонт і лінія горизонту. Відкрита місцевість, закрита місцевість.

Розповідь супроводжується кресленнями учителя на дошці схемами горизонту, лінії горизонту.

Якщо летіти в літаку на висоті 10 км., то можна побачити 113 км. горизонту, а з космічного корабля, з висоти 30 000 кілометрів, видно всю нашу планету.

– Про що це говорить?

– У перекладі з грецької мови горизонт означає обмежуючий. Що «обмежує» горизонт?

2) Сторони горизонту. Демонстрація на дошці схеми основних і проміжних

сторін горизонту.

3) Як визначити сторони горизонту на місцевості?

Орієнтування на місцевості.

– Що означає слово орієнтування? Не знаєте?

– Знайдіть у цьому слові корінь, підкресліть його.

(Один з учнів підходить і підкреслює).

Корінь орієнт у перекладі з латинської мови – схід.

– Чи можете ви тепер сказати, що означає слово орієнтування?

– Як же можна орієнтуватися на місцевості?

Робота з підручником (с. 87).

1) Розгляньте малюнок і спробуйте пояснити, як можна орієнтуватися на місцевості, як світить Сонце.

2) Прочитайте текст під малюнком і до кінця сторінки, розгляньте малюнок компаса і порівняйте компас на малюнку з тими компасами, що лежать у вас на парті.

3. Практично робота з компасами із визначення сторін горизонту (за інструкцією підручника на с. 88).

Робота проходить у парах для перевірки правильності визначення основних частин компасу і сторін горизонту. Якщо компасів мало, робота з визначенням будови компасів проходить у групах. У цьому випадку учитель має визначити призначити старшого групи (учня, який добре засвоїв матеріал).

VІ. Закріплення та осмислення знань.

Бесіда

– Що таке горизонт? Лінія горизонту?

– Яка місцевість називається відкритою? Наведіть приклади такої місцевості.

– Яку форму має завжди лінія горизонту? Чому?

– Як позначаються на аркуші основні сторони горизонту?

– Що означає орієнтуватися на місцевості?

– Як можна орієнтуватися на місцевості?

– Які складові частини має компас?

– Люди яких професій постійно користуються компасами?

Робота з картками.

(Дітям пропонуються картки з запитаннями і варіантами відповідей.)

а) Горизонт і лінію горизонту добре видно (в селі, в полі).

б) Гілки поодиноких дерев густіші з (південної, північної) сторони.

в) Мох і лишайники на деревах, скелях ростуть з (північної, південної) сторони.

г) Сніг швидше тане на (південному, північному) схилі яру.

ґ) Пологий схил мурашника повернутий на (північ, південь).

3. Робота із зошитом.

Виконати завдання на с.31 (до практичної роботи) і на с.32.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

Робота із зошитом.

Виконати завдання на с.33 зошита.

Робота картками.

№1

№2

№3

№4

(Дітям пропонуються картки. Кожна дитина дає свою відповідь).

VІІІ. Підсумки уроку.

– Діти, чи сподобався вам сьогоднішній урок?

– Чим саме?

– Що нового ви для себе почерпнули з нашого уроку?

– Що потрібно знати кожному учню, кожній людині, щоб правильно орієнтуватися на місцевості і не заблукати?

– Для чого люди користуються компасом?

– Люди яких професій постійно користуються компасом?

– Як правильно користуватися компасом?

ІХ. Домашнє завдання

1. Опрацювати статті підручника «Як орієнтуватися на місцевості» (с.85 – 88), уміти відповідати на запитання.

2. Закінчити виконання завдання у зошиті на сторінці 31 – 33, виконати практичні роботи на сторінці 31 – 33.

3. Зробити найпростіший компас. Проткнути корок від пляшки намагніченою голкою і покласти на воду в блюдці (для намагнічування потерти кінець голки об шматочок магніту).

Додаток

З історії компаса

Компас міг з'явитися тільки тоді, коли люди навчилися намагнічувати залізо.

Перший магнітний компас був створений у Китаї 4000 років тому. В одній з давніх китайських книг розповідається про білий глиняний горщик у дерев’яній різній клітці, який висить між горбами білого верблюда. Караванники бережуть його «більше всіх своїх вантажів». У ньому «на дерев’яному поплавку лежить коричневий камінь, який любить залізо. Він, повертаючись, весь час указує мандрівникам сторону півдня, а це, коли закрите Сонце і не видно зірок, рятує їх від багатьох бід, виводить до колодязів і виводить їх на правильний шлях».

Пізніше китайські вчені почали створювати штучні магніти, намагнічуючи залізну голку.

В Європі компас з'явився лише у ХІІ – ХІІІ ст..

Наприклад у 1195 році англійський учений Олександр Неккем дав опис морехідної голки. Але це не означає, що компас не використовувався раніше. Просто люди боялися, що їх звинуватять у чаклунстві, і використання компаса тримали у таємниці.

Орієнтування за Сонцем. О 13 годині Сонце знаходиться на півдні, о 7 годині ранку – на сході, о 19 годині – на заході.

Орієнтування вночі за зірками і місяцем.

Уночі можна визначити напрямки на північ за сузір’ям Великої Ведмедиці та Полярною зорею – найяскравішою зорею сузір’я Малої Ведмедиці. Це один із найдавніших способів орієнтування, яким користувалися перші мореплавці та мандрівники. Полярна зоря завжди вказує напрямок на північ, оскільки це найближча зірка до Північного полюса. Подумки проведіть через дві крайні зірки Великої Ведмедиці пряму лінію у напрямку до Полярної зорі. Якщо стати до неї обличчям, то попереду буде північ, праворуч – схід, а ліворуч – захід.

Орієнтуватися можна і за Місяцем. Зверніть увагу на Місяць. У різний час протягом місяця ми спостерігаємо певні фази Місяця. У молодик місячного диска не видно. Місяць тільки починає прибувати – це початок місяця. У першій чверті, коли Місяць стає схожим на серп і подумки підставлена до нього вертикальна пряма утворює літеру «Р», Місяць росте. Такий Місяць о 7 годині вечора знаходиться на півдні, о першій годині ночі – на заході. Повний Місяць о 7 годині вечора знаходиться на сході, о першій годині ночі – на півдні, о 7 годині ранку – на заході. В останній чверті Місяць старіє, його серп схожий на літеру «С». Такий Місяць о першій годині ночі знаходиться на сході, а о 7 годині ранку – на півдні.

 

 

Полярна зірка


 

 

 

 


Мала Ведмедиця

 

 

Пн.

 

 

 

 


Зх. Сх.

Велика Ведмедиця Пд.

 

 

 


Тема: Радість життя.

 

Мета: закріпити поняття про те, що людина – найбільша цінність; сформувати

у дітей почуття гордості за звання людини, за свою неповторність,

унікальність; учити любити і цінувати життя; познайомити з

розповідями про людей, які опинилися в трагічній ситуації, але змогли

знайти в собі сили жити і творити.

Обладнання: картки із записом букв слова людина, заготівки для

дидактичної гри.

Хід уроку.

I. Організаційна частина.

Учитель перевіряє підготовку дітей до уроку.

Щоб знання великі мати,

Треба розум розвивати,

Гостре око, слух, терпіння,

І тоді прийде уміння.



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-09-19; просмотров: 877; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.145.178.240 (0.026 с.)