Що може трапитись внаслідок алкогольного сп'яніння. 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Що може трапитись внаслідок алкогольного сп'яніння.



Понеділок.

Бесіда соціального працівника з батьками-вихователями про основні завдання на поточний робочий тиждень, визначення найбільш актуальних проблем та шляхів їх вирішення.

Вівторок.

День самостійності, коли кожен сам визначає, чим він хоче займатися і що він буде робити.

Середа.

День творчості. Можливі варіанти: малювання, музичні заняття, літературний день, кулінарний день, тощо. (може проводитися самостійно, або за участі соціального працівника)

Четвер.

Спілкування з психологом. Індивідуальні або групові консультації з батьками та дітьми з питань виховання, міжособистісних стосунків, тощо. Також можливе проведення тренінгового заняття.

П’ятниця.

Підсумкові сімейні збори — спілкування з метою підведення підсумків, обго­ворення питань, прийняття рішень. (обов’язкова участь соціального працівника).

Субота.

День “Допоможи мамі і тату”. Діти активно залучаються до справ по господарству.

Неділя.

Організація активного відпочинку (відвідування кінотеатру, парку відпочинку, спілкування з природою, тощо). В цей день до роботи з сім’єю можуть бути залучені волонтери.

 


ПЗ №2. Складіть план-конспект одного із занять “Університету для батьків”

План-конспект заняття “Сутність, зміст та проблеми сімейного виховання”

Мета: розкрити сутність, зміст та визначити типові проблем сімейного виховання.

Обладнання: література для додаткового читання по цій темі, листи паперу, ручки, олівці, листи з тестами.

Хід заняття:

1. Поняття сім’ї та сімейного виховання.

2. Основні чинники сімейного виховання.

3. Типові помилки сімейного виховання.

4. Умови успішного сімейного виховання.

5. Зміст сімейного виховання.

6. Засоби сімейного виховання.

7. Проведення тестування.

Короткий зміст бесіди:

Сім'я — своєрідний центр формування особистості дитини, виховання її характеру, волі, громадянської свідомості.

Сімейне виховання — більш чи менш усвідомлені зусилля старших членів сім'ї, котрі спрямовані на те, щоб молодші відповідали уявленням старших про те, якою повинна бути і стати дитина.

До основних чинників сімейного виховання, що визначають його силу і стійкість, відносять:

1. можливість спиратися па виховну силу традицій і обрядів;

2. постійність, інтенсивність створення «виховних ситуацій»;

3. можливість тривалих виховних виливів на дитину з боку батьків та інших дорослих;

4. емоційна форма відносин між батьками і дітьми. (Близькі, теплі, надійні стосунки в родині є найбільшим внеском в емоційний розвиток дитини).

Типові помилки сімейного виховання:

· відсутність єдиних вимог до дитини;

· формальний характер спілкування з нею;

· вседозволеність у діях та вчинках дитини;

· безконтрольність з боку батьків за поведінкою та навчанням дитини;

· обожнювання, ідеалізація дитини;

· надмірна суворість у вихованні;

· відсутність врахування індивідуально-психологічних та вікових особливостей дитини.

Умови успішного сімейного виховання:

· сім'я — міцний і дружний колектив;

· інтереси членів сім'ї перебувають у гармонії з інте­ресами суспільства;

· повна сім'я — важлива умова успішного виховання дітей;

· єдність вимог з боку батька і матері;

· наявність у батьків почуття відповідальності за ви­ховання дітей;

· дотримання батьками норм і правил співжиття;

· атмосфера взаємної довіри, дружби, доброзичли­вості;

· використання порад А.С.Макаренка, В.О.Сухомлинського у сімейному вихованні.

Зміст сімейного виховання: моральне, розумове, трудове, естетичне і фізичне виховання. Здійснюючи вплив за цими напрямами, особливу увагу слід приділяти вихованню у дітей любові до близьких, до мови і культури свого народу; поваги до людей; піклу­вання про молодших і старших, співчуття і милосер­дя до тих, хто переживає горе; шанобливого ставлен­ня до традицій, звичаїв, обрядів, знання свого родово­ду, історії народу.

Засоби сімейного виховання:

а) вплив атмосфери життя родини, її трудового ук­ладу, громадянської зрілості, культури взаємовідно­син;

б) використання трудових традицій сім'ї;

в) організація життя дитини в сім'ї: режим, обов'яз­ки, вимоги, участь дітей в домашній роботі, піклуван­ня про навчальну діяльність школяра;

г) організація дозвілля дітей.


 

ПЗ №2. Складіть план-конспект одного із занять “Університету для батьків”

План-конспект заняття "Педагогічна культура батьків”

Мета: розкрити сутність та визначити основні параметри педагогічної культури батьків.

Обладнання: література для додаткового читання по цій темі, листи паперу, ручки, олівці, листи з тестами.

Хід заняття:

1. Поняття педагогічної культури.

2. Характеристики педагогічної культури.

3. Основні параметри педагогічної культури.

4. Обговорення практичних ситуацій.

5. Проведення тестування.

Короткий зміст бесіди:

Педагогічна культура батьків — достатня підготов­леність до виховання дітей в умовах сім'ї, вміння за­стосувати якості вихователя в процесі сімейної життєдіяльності.

Вона характеризується:

- певною сумою (основним мінімумом) знань з психології, педагогіки, фізіології, гігієни;

- вміннями і навиками, набутими в процесі вихован­ня дітей та догляду за ними;

- культурою педагогічного впливу.

Основними параметрами педагогічної культури батьків є:

- моральна культура;

- культура мислення;

- культура мовлення;

- комунікативна культура;

- культура праці;

- дидактична культура;

- культура рухів;

- фізична культура;

- естетична культура;

- екологічна культура.


ПЗ №2. Складіть план-конспект одного із занять “Університету для батьків”

План-конспект заняття " Типи сімей, проектування майбутнього сімейного життя”

Мета: дати поняття підліткам про історію сімейно-шлюбних відносин, мотиви виникнення сім'ї, типи сімей, сімейні уклади, взаємовідносини подружжя в сім'ї.

Обладнання: література для додаткового читання по цій темі, листи паперу, ручки, олівці, листи з тестами, магнітофон.

Хід заняття:

1. Бесіда про історію сімейно-шлюбних відносин, мотиви виникнення сім'ї і характеристика її типів на різних історичних відрізках.

2. Поняття про різні типи і уклади сімей.

3. Написання анонімного твору "Моя майбутня сім'я".

4. Рольові ігри ("Сім'я після роботи").

Короткий зміст бесіди:

Ми постійно говоримо і чуємо слова "шлюб", "сім'я", "вступити до шлюбу", "створити щасливу сім'ю" і т.д. Спробуємо уяснити, що значать ці слова, чому люди вступають в шлюб, як створити щасливу сім'ю?

Російське слово "Брак" походить від староруського "брачити", що значить "отбирать", тобто вибирати краще, потрібне і відкидати погане, непотрібне.

В українському, білоруському, польському, чешськомута інших слов'янських мовах це слово позначається терміном "шлюб", яке походить від старослов'янського "сьлюб" — урочиста обіцянка. "Слюбитись" — домовитись. Шлюб — це вільний рівноправний союз жінки та чоловіка, який укладається з дотриманням порядку і умов, згідно закону, і накладає на них особисті та майнові права і обов'язки. Таким чином, вільно укладая союз, люди добровільно приймають на себе обов'язки, норми поведінки в цьому союзі.

Із історії шлюбу:

Родинний шлюб — перша форма шлюбу, шлюб між кровними родичами. Це утворювало загрозу для виживання роду. Виникало статеве табу, заборона на статеве спілкування між чоловіком і жінкою роду.

Екзогамний (міжродовий, міжплемінний шлюб) —чоловіки і жінки живуть статевим життям з представниками інших племен і народів.

Груповий (дульно-родовий) шлюб, де всі чоловіки одного роду є чоловіками всіх жінок другого роду, а чоловіки цього другого роду — відповідно чоловіками жінок першого роду.

Поступово, в рамках дульно-родового шлюбу, почали утворюватися постійні шлюбні пари. Таким чином, близько 24-25 тис. років тому, виник перший брак, при якому партнерів пов'язує добра воля і взаємні симпатії.

В теперішній час шлюб є моногамним, тобто міцною сталою формою, де відношення між чоловіком і жінкою цілком підлеглі нормам оточуючого суспільства.

Різновидності сім'ї:

Матріархат — перша форма сімейних відносин, де головну роль виконувала жінка.

Патріархат — головну роль виконував чоловік.

Полігамна сім'я — сім'я патріархальна, де чоловік має багато жінок. Часто реалізувалось у вигляді сім'ї гаремного типу.

Нуклеарна сім'я (від лат — ядро) — складається з чоловіка, жінки, дітей.

 


ПЗ №3. Розробіть план бесіди на тему “Профілактика алкоголізму серед неповнолітніх”

Однією з найбільш поширених простих форм соціально-педагогічної діяльності є бесіда. Основою будь-якої бесіди є діалогічна взаємодія, що полягає в реалізації таких функцій спілкування: інформативної — передача і прийом інформації, регулятивне комунікативної — вплив на поведінку партнерів у спілкуванні афективно-комунікативної, що пов'язана з виразом та передачею іншим емоцій та переживань.

Бесіда може бути індивідуальною чи груповою, заздалегідь спланованою чи спонтанною. Основне її призначення — розширення знань клієнтів, залучення їх до оцінки наслідків певних подій, вчинків, формування в них відповідного відношення до навколишнього дійсності, своїх обов'язкам.

План бесіди:

Вступ.

Викрадач розуму — так здавна називали алкоголь. Ще за 8 тис. років н. е. з появою керамічного посуду — люди почали виготовляти алкогольні напої з меду, винограду...

Чистий спирт одержали араби і назвали його "алькоголь", що означає той, що одурманює.

Як ти діятимеш?

Помірне вживання алкоголю

Підлітки, котрі вживають алкоголь, роблять це задля з метою відчувати себе зручно у компанії. Вони добре розуміють, як почуватимуть себе після випивки, і тому п'ють тільки тоді, коли у цьому є потреба. Певною мірою и них зберігається здатність самоконтролю стосовно того, коли і скільки можна випити. Але підлітки не стають сталими помірними споживачами алкоголю. Багато тих, хто п'ють, не знають міри. Вони п'ють надто багато. Часто вони випивають п'ять або навіть більше порцій підряд. Це надмірно.

Алкоголь і родина

Алкоголь особливо небезпечний для плоду, що розвивається. Ризик захворювання зростає відповідно до збільшення міри виливу алкоголю на живий організм. Дія алкоголю на плід призводить до його недорозвитку, каліцтва, підвищеної смертності новонароджених.

Висновок.


ПЗ №3. Розробіть план бесіди на тему “Профілактика алкоголізму серед неповнолітніх”

Однією з найбільш поширених простих форм соціально-педагогічної діяльності є бесіда. Основою будь-якої бесіди є діалогічна взаємодія, що полягає в реалізації таких функцій спілкування: інформативної — передача і прийом інформації, регулятивне комунікативної — вплив на поведінку партнерів у спілкуванні афективно-комунікативної, що пов'язана з виразом та передачею іншим емоцій та переживань.

Бесіда може бути індивідуальною чи груповою, заздалегідь спланованою чи спонтанною. Основне її призначення — розширення знань клієнтів, залучення їх до оцінки наслідків певних подій, вчинків, формування в них відповідного відношення до навколишнього дійсності, своїх обов'язкам.

План бесіди:

Вступ.

Речовина, яка викликає найбільшу смертність серед молоді — це алкоголь! Чому це так, наведемо декілька цифр. У всесвітньому масштабі 5% усіх смертей серед молоді у віці від 15 до 29 років викликані вживанням алкоголю.

Висновок.


 

ПЗ №4. Запропонуйте свій план роботи відділення денного перебування дітей-інвалідів

План роботи відділення денного перебування дітей-інвалідів на _____________ 2008 року

Заплановані заходи Дата проведення Виконавці
  логопедом-дефектологом; - практичним психологом; - медичною сестрою з масажу; - спеціалістом з фізичної реабілітації; - лікарем-неврологом дитячим.      
  навчання прийомам та методам саморегуляції, самовиховання, формування позитивної мотивації щодо соціальних настанов на життя, професію, працю; - проведення індивідуальної психокорекційної роботи; - проведення психопрофілактичної та психокорекційної роботи з сім’єю дитини-інваліда.    
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

Організовуються тематичні культурно-виховні заходи, спрямовані на виховання у дітей почуття національної свідомості, патріотизму, популяризації європейських демократичних цінностей та відродження національних традицій.

Також при оздоровчих та відпочинкових закладах району забезпечено функціонування тематичних гуртків, секцій, клубів з творчого розвитку дітей.

Молодіжні громадські організації району «Калейдоскоп», «СК «Імпульс», «Карабінчик» залучені до участі в патріотично-виховній, культурно-просвітницькій, спортивній, краєзнавчій і туристській роботі з дітьми.

06.07.2012 в ССОК «Веселка» с.Опарипси Радивилівського району проведено свято івана Купала.

Радивилівськимрайонним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено 12 рейдових перевірок «Діти вулиці», виявлено 2 дітей із Закарпатської області, які займалися жебрацтвом.

В ССОК «Веселка» проведено 2 бесіди на тему «Здоровим бути здорово!», де взяли участь 36 дітей, яким роздано інформаційний матеріал.

В ССОК «Веселка» обладнано ігрову кімнату, зал лікувальної фізкультури, впорядковано міні-футбольну площадку та волейбольний майданчик.

Впорядковано футбольне поле біля ССОК «Веселка», підсиплено землею та вкатковано газон, відновлені розмітки.

підвищення самооцінки дітей шляхом досягнення успіхів у різно-бічних напрямках, що не пов’язані із сім’єю і навчанням, – участь у спортивних змаганнях, художній самодіяльності, творчість та ін.;

- позбавлення дітей постійного перебування в негативній обста-новці в сім’ї шляхом організації активного дозвілля;

прищеплення навичок організації позитивного дозвілля. Для того, щоб змінити стиль життя сім’ї та окремих її членів, необхідно,Розділ 5. Сім’я як об’єкт соціально-педагогічної діяльності

щоб вони мали вміння позитивного проведення часу, тому всі заходи з організації дозвілля, корисні для всіх членів сім’ї, бо крім навичок вони придбають нових друзів, які, на відміну від їхнього соціального оточення, ведуть позитивній спосіб життя і мають навички самостійного розв’язання проблем. Одним із найбільш ефективних видів соціально-педагогічних послуг є групи взаємної підтримки (допомоги), які дозволяють клі-єнтам набути навичок позитивного спілкування, пропонують шляхи вирішення власних проблем з урахуванням досвіду інших, створю-ють атмосферу взаємної підтримки, надають допомогу для самодо-помоги. Наприклад, допомога дітям у покращенні успішності в на-вчанні – цей аспект допомоги є дуже важливим, тому що шкільні проблеми дуже часто в кризових сім’ях стають причиною конфлік-тів між батьками й дітьми, а інколи – психологічного і фізичного насильства над дітьми.

Соціально-педагогічні послуги можуть бути надані не тільки суб’єктами соціальної роботи, а й закладами дозвілля, громадськи-ми організаціями, зацікавленими особами.

Соціально-медичні послуги – консультації щодо запобігання ви-никненню та розвиткові можливих органічних розладів особи, збе-реження, підтримка й охорона її здоров'я, здійснення профілактич-них, лікувально-оздоровчих заходів, працетерапія.

Змістом соціально-медичних послуг є, насамперед, надання медичних консультацій з питань збереження і зміцнення здоров’я, формування ідеології здорового способу життя й подолання шкід-ливих звичок, формування сексуальної культури і навичок захище-них статевих відносин, профілактика ВІЛ/СНІДу та інших інфек-ційних захворювань.

Соціально-медичні послуги можуть надавати як професійні ме-дики, так і підготовлені працівники, у т. ч. й волонтери. Саме серед соціально-медичних послуг особливо ефективним є надання послуг за принципом «рівний – рівному».

Результатом соціально-медичних послуг є набуття клієнтами – всі-ма членами сім’ї, а, особливо, дітьми, – знань, умінь і навичок стосовно підтримки, збереження та зміцнення здоров’я, подолання шкідливих звичок.


Заключний етап.

Наприклад: «Проблеми, які виникнуть у Вас після звільнення, не нама­гайтеся подолати сам-один, шу­кайте підтримки та допомоги. Є безліч місць, де можна отри­мати необхідну допомогу, де Вас вислухають і підтримають».

 


Планета Турботи (Стаття 3. Всі діти мають право на любов і піклування).

Гра «Скульптура сім'ї».

Кожній уявній «сім'ї» дається завдання:

— створити скульптуру сім'ї, яка вітає іменинника;

— створити скульптуру сім'ї, яка відпочиває (на морі, в лісі).

Планета Смакотляндія (Стаття 33. Всі діти мають право на повноцінне харчування).

Гра «Смачного».

Волонтери пропонують дітям назвати рецепти відомих страв.

Планета Знань (Статті 28,29. Всі діти мають право на освіту.)

Планета Веселяндія (Стаття 31. Всі діти мають право на відпочинок і дозвілля).

Гра «Паровоз».

На землі розставлені кеглі. Діти стають один за одним. Вибирається ве­дучий — «паровоз», інші — «вагони». «Паровоз» оббігає між кеглями, після чого приєднує до себе по одному «вагонові». Оббігаючи кеглі, потрібно не за­чепити їх.

Планета Шлюлькіна (Статті 2,4. Всі діти мають право на медичну допомогу).

Гра «Лікар Айболить».

Волонтери проводять бесіду з дітьми про надання першої медичної до­помоги, демонструючи деякі її види.

Планета Дружби (Статті 37, 39. Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.)

Гра «Відгадай емоцію».

Волонтери роздають дітям папірці з вказаними на них позитивними та негативними емоційними станами (задоволення, радість, злість, розпач, образа). За допомогою міміки та жестів діти показують ці емоції, інші їх відгадують.

7. Планета талантів (Стаття 29. Всі діти мають право на розвиток талантів).

Гра «Складаємо казку».

Волонтери пропонують дітям скласти свою казку, використовуючи відомих героїв казок.

Планета Розуміння (Статті 12,13. Всі діти мають право на власну думку).

Гра «Зрозумій мене».

Команда ділиться по парах. Волонтери дають одній частині дітей за­вдання: передати інформацію за допомогою міміки та жестів типу: «Зустрінемось біля зоопарку о 18.00». Інша частина дітей повинна зрозуміти інформацію і передати: «Давай зустрінемось біля фонтану».

9. Планета дітей (Стаття 42. Всі діти мають знати свої права).

Гра «Знайди ключ».

Волонтери пропонують дітям витягнути пелюстки з паперової ромаш­ки. На одній з пелюсток написано слово «ключ», на інших — питання, які стосуються Конвенції ООН. Діти відповідають на питання до тих пір, поки не знайдуть пелюстки з словом «ключ».

 

 


Етапи виконання проекту

І етап. Підготовчий

Проведення анкетування серед студентів коледжу.

ІІ ЕТАП. Етап впровадження

1. Конкурс стіннівок

2. Тренінгове заняття “Профілактика куріння в студентському та учнівському середовищі”

3. Бесіда “Молодь і проблеми тютюнопаління”

ІІ ЕТАП. Підведення підсумків

 


ПЗ №15

До Телефону довіри звернулася молода дівчина. Абонент подзвонила у стані сильного страху та розпачу. В цей день дівчина дізналася, що її партнер, з яким вона мала статеві стосунки, — ВІЛ-інфікований. Про це їй повідомила його мати. Дівчина негайно хоче дізнатися чи хвора вона. Якими є завдання та можливі дії телефонного консультанта в даній ситуації?

Рекомендації телефонному консультанту:

1. Емоційна підтримка: вислуховування.

2. Допомогти визначити рівень ймовірності інфікування (чи викорис­товувалися презервативи, чи потрапляла статева рідини партнера у тіло дівчини, чи були рани чи пошкодження на шкірі і т.д.).

3. Тактовно поясність абоненту, що обстежитися на наявність віру­су вона зможе не раніше ніж за півроку.

4. Наголосити про можливість і надалі отримувати емоційну підтримку та необхідну достовірну інформацію, звертаючись на "Телефон Довіри".

 

 

ПЗ №16

До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді звернулася молода жінка — кругла сирота, мати-одиначка, закінчила ПТУ. Проживала в батьківському будинку, який перебував в аварійному стані, отримувала ма­теріальну допомогу на дитину, вирощувала й продавала городину, допомага­ла сусідам за мізерну платню. Такі поневіряння терпіла півроку, до на­стання холодів. Психологічний стан: внутрішньоособистісний конфлікт, депресія, пору­шення сну, підвищена дратівливість.

Які основні завдання та етапи роботи в даній ситуації?

З клієнткою необхідно провести таку роботу:

1. Психологічне консультування скероване на виявлення основних про­блем, мобілізацію соціальної активності.

2. Соціальний супровід в адміністративні установи (медичні заклади: консультування лікарів — гінеколога, невропатолога, педіатра; дитячу мо­лочну кухню для надання безкоштовного медичного харчування).

3. Психокорекційна робота для закріплення активної життєвої позиції.

4. Допомога у влаштуванні на постійне місце роботи; дитини у дитячі ясла; виділенні гуртожитку.

5. Психологічна допомога з питань виховання та розвитку дитини.

6. Поставлено на соціальне опікунство.

 

 

ПЗ №20

До Телефону довіри вночі дзвонить дівчина і каже, що хоче здійснити самогубство, не може більше так жити, її дуже контролюють батьки і з цієї причини (на її погляд) в неї не склалося особисте життя. Її покинув коханий хлопець. Дівчині 19 років.

Розробіть схему розмови з нею і стратегію подальшої роботи.

Рекомендації телефонному консультанту:

1. Емоційно підтримати (вислухати).

2. Заспокоїти.

3. Обговорити почуття, які переживає зараз дівчина.

4. Попросити її детальніше розповісти про свою історію.

5. Поговорити про відносини з батьком, матір'ю.

6. Поговорити про відносини з коханим хлопцем.

7. Серед її оточення знайти того, хто міг би бути поруч, зміг би підтримати абонента (бажано з кола родичів).

8. Пошукати можливі варіанти компромісу.

 

Понеділок.

Бесіда соціального працівника з батьками-вихователями про основні завдання на поточний робочий тиждень, визначення найбільш актуальних проблем та шляхів їх вирішення.

Вівторок.

День самостійності, коли кожен сам визначає, чим він хоче займатися і що він буде робити.

Середа.

День творчості. Можливі варіанти: малювання, музичні заняття, літературний день, кулінарний день, тощо. (може проводитися самостійно, або за участі соціального працівника)

Четвер.

Спілкування з психологом. Індивідуальні або групові консультації з батьками та дітьми з питань виховання, міжособистісних стосунків, тощо. Також можливе проведення тренінгового заняття.

П’ятниця.

Підсумкові сімейні збори — спілкування з метою підведення підсумків, обго­ворення питань, прийняття рішень. (обов’язкова участь соціального працівника).

Субота.

День “Допоможи мамі і тату”. Діти активно залучаються до справ по господарству.

Неділя.

Організація активного відпочинку (відвідування кінотеатру, парку відпочинку, спілкування з природою, тощо). В цей день до роботи з сім’єю можуть бути залучені волонтери.

 


ПЗ №2. Складіть план-конспект одного із занять “Університету для батьків”

План-конспект заняття “Сутність, зміст та проблеми сімейного виховання”

Мета: розкрити сутність, зміст та визначити типові проблем сімейного виховання.

Обладнання: література для додаткового читання по цій темі, листи паперу, ручки, олівці, листи з тестами.

Хід заняття:

1. Поняття сім’ї та сімейного виховання.

2. Основні чинники сімейного виховання.

3. Типові помилки сімейного виховання.

4. Умови успішного сімейного виховання.

5. Зміст сімейного виховання.

6. Засоби сімейного виховання.

7. Проведення тестування.

Короткий зміст бесіди:

Сім'я — своєрідний центр формування особистості дитини, виховання її характеру, волі, громадянської свідомості.

Сімейне виховання — більш чи менш усвідомлені зусилля старших членів сім'ї, котрі спрямовані на те, щоб молодші відповідали уявленням старших про те, якою повинна бути і стати дитина.

До основних чинників сімейного виховання, що визначають його силу і стійкість, відносять:

1. можливість спиратися па виховну силу традицій і обрядів;

2. постійність, інтенсивність створення «виховних ситуацій»;

3. можливість тривалих виховних виливів на дитину з боку батьків та інших дорослих;

4. емоційна форма відносин між батьками і дітьми. (Близькі, теплі, надійні стосунки в родині є найбільшим внеском в емоційний розвиток дитини).

Типові помилки сімейного виховання:

· відсутність єдиних вимог до дитини;

· формальний характер спілкування з нею;

· вседозволеність у діях та вчинках дитини;

· безконтрольність з боку батьків за поведінкою та навчанням дитини;

· обожнювання, ідеалізація дитини;

· надмірна суворість у вихованні;

· відсутність врахування індивідуально-психологічних та вікових особливостей дитини.

Умови успішного сімейного виховання:

· сім'я — міцний і дружний колектив;

· інтереси членів сім'ї перебувають у гармонії з інте­ресами суспільства;

· повна сім'я — важлива умова успішного виховання дітей;

· єдність вимог з боку батька і матері;

· наявність у батьків почуття відповідальності за ви­ховання дітей;

· дотримання батьками норм і правил співжиття;

· атмосфера взаємної довіри, дружби, доброзичли­вості;

· використання порад А.С.Макаренка, В.О.Сухомлинського у сімейному вихованні.

Зміст сімейного виховання: моральне, розумове, трудове, естетичне і фізичне виховання. Здійснюючи вплив за цими напрямами, особливу увагу слід приділяти вихованню у дітей любові до близьких, до мови і культури свого народу; поваги до людей; піклу­вання про молодших і старших, співчуття і милосер­дя до тих, хто переживає горе; шанобливого ставлен­ня до традицій, звичаїв, обрядів, знання свого родово­ду, історії народу.

Засоби сімейного виховання:

а) вплив атмосфери життя родини, її трудового ук­ладу, громадянської зрілості, культури взаємовідно­син;

б) використання трудових традицій сім'ї;

в) організація життя дитини в сім'ї: режим, обов'яз­ки, вимоги, участь дітей в домашній роботі, піклуван­ня про навчальну діяльність школяра;

г) організація дозвілля дітей.


 

ПЗ №2. Складіть план-конспект одного із занять “Університету для батьків”

План-конспект заняття "Педагогічна культура батьків”

Мета: розкрити сутність та визначити основні параметри педагогічної культури батьків.

Обладнання: література для додаткового читання по цій темі, листи паперу, ручки, олівці, листи з тестами.

Хід заняття:

1. Поняття педагогічної культури.

2. Характеристики педагогічної культури.

3. Основні параметри педагогічної культури.

4. Обговорення практичних ситуацій.

5. Проведення тестування.

Короткий зміст бесіди:

Педагогічна культура батьків — достатня підготов­леність до виховання дітей в умовах сім'ї, вміння за­стосувати якості вихователя в процесі сімейної життєдіяльності.

Вона характеризується:

- певною сумою (основним мінімумом) знань з психології, педагогіки, фізіології, гігієни;

- вміннями і навиками, набутими в процесі вихован­ня дітей та догляду за ними;

- культурою педагогічного впливу.

Основними параметрами педагогічної культури батьків є:

- моральна культура;

- культура мислення;

- культура мовлення;

- комунікативна культура;

- культура праці;

- дидактична культура;

- культура рухів;

- фізична культура;

- естетична культура;

- екологічна культура.


ПЗ №2. Складіть план-конспект одного із занять “Університету для батьків”

План-конспект заняття " Типи сімей, проектування майбутнього сімейного життя”

Мета: дати поняття підліткам про історію сімейно-шлюбних відносин, мотиви виникнення сім'ї, типи сімей, сімейні уклади, взаємовідносини подружжя в сім'ї.

Обладнання: література для додаткового читання по цій темі, листи паперу, ручки, олівці, листи з тестами, магнітофон.

Хід заняття:

1. Бесіда про історію сімейно-шлюбних відносин, мотиви виникнення сім'ї і характеристика її типів на різних історичних відрізках.

2. Поняття про різні типи і уклади сімей.

3. Написання анонімного твору "Моя майбутня сім'я".

4. Рольові ігри ("Сім'я після роботи").

Короткий зміст бесіди:

Ми постійно говоримо і чуємо слова "шлюб", "сім'я", "вступити до шлюбу", "створити щасливу сім'ю" і т.д. Спробуємо уяснити, що значать ці слова, чому люди вступають в шлюб, як створити щасливу сім'ю?

Російське слово "Брак" походить від староруського "брачити", що значить "отбирать", тобто вибирати краще, потрібне і відкидати погане, непотрібне.

В українському, білоруському, польському, чешськомута інших слов'янських мовах це слово позначається терміном "шлюб", яке походить від старослов'янського "сьлюб" — урочиста обіцянка. "Слюбитись" — домовитись. Шлюб — це вільний рівноправний союз жінки та чоловіка, який укладається з дотриманням порядку і умов, згідно закону, і накладає на них особисті та майнові права і обов'язки. Таким чином, вільно укладая союз, люди добровільно приймають на себе обов'язки, норми поведінки в цьому союзі.

Із історії шлюбу:

Родинний шлюб — перша форма шлюбу, шлюб між кровними родичами. Це утворювало загрозу для виживання роду. Виникало статеве табу, заборона на статеве спілкування між чоловіком і жінкою роду.

Екзогамний (міжродовий, міжплемінний шлюб) —чоловіки і жінки живуть статевим життям з представниками інших племен і народів.

Груповий (дульно-родовий) шлюб, де всі чоловіки одного роду є чоловіками всіх жінок другого роду, а чоловіки цього другого роду — відповідно чоловіками жінок першого роду.

Поступово, в рамках дульно-родового шлюбу, почали утворюватися постійні шлюбні пари. Таким чином, близько 24-25 тис. років тому, виник перший брак, при якому партнерів пов'язує добра воля і взаємні симпатії.

В теперішній час шлюб є моногамним, тобто міцною сталою формою, де відношення між чоловіком і жінкою цілком підлеглі нормам оточуючого суспільства.

Різновидності сім'ї:

Матріархат — перша форма сімейних відносин, де головну роль виконувала жінка.

Патріархат — головну роль виконував чоловік.

Полігамна сім'я — сім'я патріархальна, де чоловік має багато жінок. Часто реалізувалось у вигляді сім'ї гаремного типу.

Нуклеарна сім'я (від лат — ядро) — складається з чоловіка, жінки, дітей.

 


ПЗ №3. Розробіть план бесіди на тему “Профілактика алкоголізму серед неповнолітніх”

Однією з найбільш поширених простих форм соціально-педагогічної діяльності є бесіда. Основою будь-якої бесіди є діалогічна взаємодія, що полягає в реалізації таких функцій спілкування: інформативної — передача і прийом інформації, регулятивне комунікативної — вплив на поведінку партнерів у спілкуванні афективно-комунікативної, що пов'язана з виразом та передачею іншим емоцій та переживань.

Бесіда може бути індивідуальною чи груповою, заздалегідь спланованою чи спонтанною. Основне її призначення — розширення знань клієнтів, залучення їх до оцінки наслідків певних подій, вчинків, формування в них відповідного відношення до навколишнього дійсності, своїх обов'язкам.

План бесіди:

Вступ.

Викрадач розуму — так здавна називали алкоголь. Ще за 8 тис. років н. е. з появою керамічного посуду — люди почали виготовляти алкогольні напої з меду, винограду...

Чистий спирт одержали араби і назвали його "алькоголь", що означає той, що одурманює.

Що може трапитись внаслідок алкогольного сп'яніння?



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-09-05; просмотров: 174; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 3.128.198.21 (0.216 с.)