Схема процесу передачі інформації 


Мы поможем в написании ваших работ!



ЗНАЕТЕ ЛИ ВЫ?

Схема процесу передачі інформації



Джерело інформації
Споживач інформації  
Носій інформації

 

ІV. Закріплення (12 хв).

Поміркуй, хто є джерелом, що є носієм та хто є споживачем інформації. Користуючись схемою процесу передачі інформації, впиши у прямокутники необхідні слова.

1)
 
 
 
Оленка повідомила по телефону Петрику домашнє завдання з математики.

2)
 
 
 

Диктор по радіо розповідає останні новини слухачам.

3) Секретар вводить текст в комп’ютер за допомогою клавіатури.

 
 
 

Робота із зошитом.

Виконати завдання до Уроку 10. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

V. Фізкультурна хвилинка (1 хв).

Слухати ми перестали

I тепер всі дружно встали.

Будемо ми відпочивати,

Нумо вправу починати:

Руки - вгору, руки - вниз

I легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз - присіли, другий - встали.

VІ. Робота з комп’ютерною програмою (10 хв).

Вибрати сходинку „ Туристичні маршрути ”.

VІІ. Пояснення домашнього завдання (1 хв).

Вивчити Урок 10. Робочий зошит з інформатики для 3 класу.

Виконати завдання до Уроку 10. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

VІІІ. Релаксація (1 хв).

Допоможи мишці вибратись з лабіринту і під’єднатися до комп’ютера.

 

ІХ. Підсумок уроку (1 хв).

 

 

Урок 13

Тема. Перетворення інформації.

Мета.

Навчальна: закріпити поняття інформація, якою буває інформація; пригадати, як людина сприймає інформацію; узагальнити поняття властивостей інформації; ознайомити учнів із поняттям «перетворення інформації»

Розвиваюча: розвивати увагу, логічне та образне мислення, мов­лення дітей; уміння та навички роботи за персональним комп'ютером.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до пристроїв ПК, доброзичливість, уміння працювати у групах, дружне ставлення один до одного.

Обладнання. Ребуси, картки, комп'ютерний клас.

Програмне забезпечення: комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики».

Вимоги до учнів: уявлення про поняття «властивості інформації», «перетворення інформації», уміти перетворювати інформацію за поданим «ключем».

 

Хід уроку

І. Організаційна частина (1 хв).

Розпочнемо урок,

Часу не гаючи.

І радість ми пізнаємо

Лиш труднощі долаючи!

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання (1 хв).

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів (8 хв).

- Що означає термін «інформація» ?(повідомлення про оточуючий світ)

- Якою буває інформація? (корисною і некорисною, доступною і недоступною, істинною і хибною)

- Наведіть приклади корисної і некорисної інформації.

- Подивіться на дошку. Перед вами певна інформація у вигляді ребусів. Якою є дана інформація? (недоступною)

- Наведіть приклади недоступної інформації. (ребуси, перевернуті слова, іноземні мови тощо)

- А чи можемо ми зробити дану інформацію доступною? (так)

- А як? (розгадати ребуси)

 

 

- Учень біля дошки записує відповіді на розгадані ребуси. (пам’ять, дискета)

- Яка інформація називається доступною? (та яку ми можемо почути, побачити, прочитати в зрозумілій формі)

Робота в групах. Учні діляться на групи. Група учнів одержує картку із певною інформацією. Визначити: істинною чи хибною є дана інформація? І перетворіть інформацію так, щоб вона змінила свою властивість.


1. Цуцики занявкали: - Няв! Няв! Няв!

Кошеня загавкали: - Гав! Гав! Гав!

Качечки заквакали: - Ква! Ква! Ква!

Жабеня закрякали: - Кря! Кря! Кря!

(ХИБНА)

 

2. Геть усе, усе на світі

Знає добре хлопчик Вітя.

Каже: «Діти вчаться в школі,

А комбайн працює в полі,

Всіх людей стрижуть у перукарні,

А лікують у лікарні,

Ми ліки беремо в аптеці,

А книжки – в бібліотеці».

(ІСТИННА)

Цуцики загавкали: - Няв! Няв! Няв!

Кошеня занявкали: - Гав! Гав! Гав!

Качечки закрякали: - Кря! Кря! Кря!

Жабеня заквакали: - Ква! Ква! Ква!

(ІСТИННА)

 

Геть усе, усе на світі

Знає добре хлопчик Вітя.

Каже: «Діти вчаться в полі,

А комбайн працює в школі,

Всіх людей стрижуть в лікарні,

А лікують в перукарні,

Ми книжки беремо в аптеці,

Ліки – у бібліотеці».

(ХИБНА)


 

- Отже, яка інформація називається істинною? (правильна) – Хибною? (не правильна). А ще інформацію можна перетворювати – змінювати.

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Пояснення нового матеріалу. (7 хв).

Якщо ти дивився пригодницькі фільми, то напевно знаєш, що інколи особливо секретну інформацію шифрують або кодують для того, щоб нею не скористались погані герої.

На флоті моряки теж кодують свою інформацію. Для цього вони використовують азбуку Морзе.

Замість букв у ній використовують крапки і тире ­. З допомогою цих символів можна записати будь-яке слово, речення, текст.

Наприклад, цифри записуються так:

1. _ _ _ _

2.. _ _ _

3... _ _

4.... _

5.....

6 _....

7 _ _... і т.д.

А передається така інформація спеціальним пристроєм – ключем.

V. Фізкультурна хвилинка (1 хв).

Руки за голову ставимо сміло

І повертаємось вправо і вліво,

Двічі – наліво, двічі – направо,

Зробимо чітко, діти, цю вправу.

Двічі – наліво – двічі – направо, -

Будемо мати гарну поставу.

VІ. Робота в зошиті (10 хв).

Виконати завдання до Уроку 11. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

 

VІІ. Робота з комп’ютерною програмою (8 хв).

Вибрати сходинку «Телевізор».

 

VІІІ. Пояснення домашнього завдання (2 хв).

Вивчити Урок 13. Робочий зошит з інформатики для учнів 3 класу.

Виконати завдання до Уроку 13.

1. У вигляді геометричних фігур записано речення. Розшифруй його за допомогою коду, який наведено в прямокутнику.

 

2. Спробуй сам перетворити малюнок (зашифрувати його). Скористайся кодом: сірий квадратик – 1, білий – 0.

ІХ. Релаксація (1 хв).

Х. Підсумок уроку (1 хв).

Урок 14

Тема. Кодування інформації.

Мета.

Навчальна: ознайомити учнів із поняттями «код» та «кодування інформації»; із способами перетворення інформації та представленням інформації у вигляді 0 і 1; ознайомити із одиницями вимірювання інформації.

Розвиваюча: розвивати пам'ять і здібності учнів до мислення.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до пристроїв ПК, цікавість до предмета.

Обладнання. плакати, комп'ютерний клас, картки.

Програмне забезпечення: комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики».

Вимоги до учнів: мати уявлення про поняття «кодування інформації», «код», «біт», «байт», уміти перетворювати інформацію за поданим «ключем».

Хід уроку

І. Організаційна частина (1 хв).

Вперед, любий друже, якщо стомився не дуже.

Мерщій, поспішай і за парту сідай.

Розминка (робота на індивідуальних картках) (5 хв).

1. Яка оптимальна відстань від очей до центру екрану під час роботи на ПК? (правильну відповідь підкреслити)


A. 20 – 40 см

B. 30 – 40 см

C. 50 – 60 см

D. 90 – 100 см


2. Які правила є обов’язковими для виконання їх в комп’ютерному класі? (правильні відповіді відміть «галочками»)


не ставити на клавіатуру речі;

не говорити;

не торкатися екрану;

не ходити по класу;

не торкатися задньої панелі ПК;

не рухати монітор.


3. Які пристрої ПК є обов’язковими?


монітор;

килимок для миші;

мікрофон;

клавіатура;

процесор;

сканер.


4. На комп’ютері з якою операційною системою ти вмієш працювати? ________

5. Для чого призначені ці кнопки? Заповни таблицю.

Кнопки керування змінюють розміри вікна:

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Пояснення нового матеріалу (10 хв).

Комп’ютер – це електронна машина, а отже, він працює з сигналами. Тому всю інформацію, яка зберігається в комп’ютері або ми вводимо в комп’ютер, він переводить в сигнали.

 

Сигнали в комп’ютері бувають двох видів: сильний і слабкий.

Для зручності позначають сильний сигнал – 1, а слабкий – 0.

Всю інформацію комп’ютер може записати у вигляді нуликів і одиничок – кодує інформацію.

 

Кодування інформаціїце переведення інформації у зручну для передачі або збереження форму.

 



Нулики і одинички в комп’ютері називаються бітами, а якщо їх записано вісім, то це вже байт.

Наприклад:

Пам’ятай

1 байт=8 біт.

 

Наприклад числа комп’ютер кодує таким чином:

1 – 00000001, 2 – 00000010 і т.д.

2002 - 00000111 11010010 і т. д

А букви комп’ютер кодує таким чином:

А → 192 → 11000000, Б → 193 → 11000001 і т.д.

 

ІV. Фізкультурна хвилинка (1 хв).

V. Робота в зошиті (8 хв).

Виконати завдання до Уроку 12 - 13. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

 

VІ. Робота з комп’ютерною програмою (10 хв).

Вибрати сходинку «Курчата».

 

VІІ. Пояснення домашнього завдання (1 хв).

Вивчити Урок 14. Робочий зошит з інформатики для учнів 3 класу.

Виконати завдання до Уроку 12 - 13. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

Виконати завдання до Уроку 14.

1. Малюнки зберігаються в комп’ютері у вигляді 0 і 1 – бітів.

Запиши картинку у вигляді байтів.


Сірий квадратик – 1, білий – 0.

VІІІ. Релаксація (3 хв).

Розгадай кросворд «Інформація»

І – має екран

Н – вводить картинки в комп’ютер

Ф – як «зошит» для комп’ютера

О – інформаційні …

Р – «перевернута мишка»

М – вказівка, речення, яке спонукає до дії

А – 8 біт – це…

Ц – міститься в системному блоці

І – це об’єкт Windows

Я – програма ОС Windows

 

ІХ. Підсумок уроку (1 хв).

Урок 15

Тема. Обробка інформації. Процесор.

Мета.

Навчальна: повторити способи кодування інформації за допомогою двійкового коду; ознайомити учнів із поняттям «процесор» та розглянути процес обробки інформації комп’ютером.

Розвиваюча: розвивати увагу, логічне та образне мислення, мов­лення дітей; уміння та навички роботи за персональним комп'ютером.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до пристроїв ПК, старанність, інтерес до предмету.

Обладнання. плакат, комп'ютерний клас.

Програмне забезпечення: комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики».

Вимоги до учнів: мати уявлення про поняття «обробка інформації», «процесор», уміти перетворювати інформацію за заданим правилом.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина. Перевірка домашнього завдання (2 хв).

ІІ. Розминка (3 хв).

Перестав букви так, щоб отримати слова, пов’язані з комп’ютером:

1) А К І Ф М Т А И Р О Н ________________________________

2) А И М Ш____________________________________________

3) Р О М І О Н Т________________________________________

4) А А А У І Р Т К В Л___________________________________

5) Т Ь А М’ П Я_________________________________________

6) Р Ц Р С П О Е О ______________________________________

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Пояснення вчителя (10 хв).

Перш, ніж щось зробити, людина має обміркувати свої дії.

Наприклад, коли ти розв’язуєш задачу або робиш вправу з української мови, ти маєш подумати, пригадати правила…

Людина зберігає інформацію в пам’яті, думає бо має мозок.

—Порівняємо комп'ютер з людиною.

—Яка частина тіла в людини є найголовнішою? (Голова)

—А у комп'ютера? (Системний блок)

—А чим цінна голова для людини? (Мозком)

Так, мозок — це орган мислення у людини. Основне ядро, керівний і спрямовуючий центр чого-небудь. У комп’ютера, як і у людини, теж є «мозок».

«Мозок» комп’ютера знаходиться в системному блоці і називається процесором.

Отже, комп'ютер має свою голову — системний блок, в якому є мозок - процесор.

 

 

Процесор – це маленька мікросхема, яка виконує команди програм, робить обчислення, обробляє інформацію, керує всіма пристроями комп’ютера.

 


Подивись на малюнок. На схемі видно, як відбувається процес обробки інформації, яка потрапляє в комп’ютер

- За допомогою яких органів людина отримує інфор­мацію? Очей; вух; носа; рота; шкіри (органи дотику).

- А за допомогою якого пристрою комп'ютер отримує інформацію? (клавіатури, мишки)

- Так, ще ми ці пристрої називаємо пристроями введен­ня інформації. Отже, очима, вухами, носом, ротом комп'ютера є клавіатура.

- За допомогою яких органів людина передає інфор­мацію? Рук; язика (орган мовлення).

- А чим користується комп'ютер для передачі інформації? (Монітором). Ще його називають пристроєм виводу інформації).

Отже, головою комп'ютера є системний блок. — Що ж він уміє робити? (Об­числювати, малювати, писати, грати)

Правильно. А адже він, як і наша голова, вміє вчити, тоб­то запам'ятовувати інформацію. Твій мозок нагадує напружено пра­цюючий командний пункт. Він приймає і передає безліч сигналів всьому тілу. Різні частини мозку виконують різні роботи. Майже так і в системному блоці.

 

Вся інформація, яка потрапляє в комп’ютер, кодується 0 і 1. Отже, п роцесор – це пристрій для обробки інформації, яка представлена у вигляді нуликів і одиничок.

ІV. Фізкультурна хвилинка (3 хв).

Гра «Ми - комп’ютер»

Учні беруться за руки, створюючи ланцюжок. Дітям треба пояснити, що це – «шина даних». Один кінець цього ланцюжка обов’язково закінчується біля дошки. Останній учень біля дошки – це «монітор». Учитель - початок ланцюжка – «клавіатура».

Учитель: «Діти, яке число я набрала на клавіатурі? Зараз побачимо на моніторі, а сигнал побіжить по шині даних». Учитель стискає першому учню долоньку 4 рази. Учень запам’ятовує це число і тисне стільки ж разів долоню наступного учня. І так сигнал передається по ланцюжку до учня, що стоїть біля дошки, а той записує число на дошці.

Якщо ніхто не помилився в прийомі чи передачі інформації, то на дошці буде правильна відповідь.

V. Робота з зошитом (8 хв).

Виконати завдання до уроку 14 – 15. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

Уяви, що ти процесор, який має обробити таку інформацію:

Розгадай чайнворд.

1) Пристрій комп’ютера для виведення інформації.

2) Пристрій, інколи схожий на людину, керується комп’ютером, зроблений з металу.

3) Пристрій, схожий на перевернуту мишку.

4) Системний ….

5) Пристрій для введення інформації.

VІ. Робота з комп’ютерною програмою (10 хв).

Вибрати сходинку «Тетравекс».

 

VІІ. Пояснення домашнього завдання (1 хв).

Вивчити Урок 17. Робочий зошит з інформатики для учнів 3 класу.

Виконати завдання до уроку 14 – 15. Сходинки до інформатики. Робочий зошит.

VІІІ. Закріплення (2 хв).

- Що є головою комп'ютера?

- Чому ви так вважаєте?

— Що є руками, язиком ПК? Чому?

— Що ви можете розповісти про мікропроцесор?

— Чим є для комп'ютера клавіатура? Чому?

ІХ. Підсумок уроку (1 хв).

Урок 16

Тема. Клавіатура. Клавіатурний тренажер.

Мета.

Навчальна: ознайомити учнів із розміщенням клавіш на клавіатурі: клавіші управління курсором, алфавітно-цифровими клавішами, пробілом, вводом, Caps Lock; формувати навички роботи з клавіатурою та мишею;

Розвиваюча: розвивати увагу, логічне та образне мислення, мов­лення дітей; уміння та навички роботи за персональним комп'ютером.

Виховна: виховувати дбайливе ставлення до пристроїв ПК, доброзичливість, дружне ставлення один до одного.

Обладнання. Картки, розкладка клавіатури, таблиця символів, комп'ютерний клас.

Програмне забезпечення: клавіатурний тренажер або комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики».

Вимоги до учнів: мати уявлення про клавіатуру, розкладку клавіатури, групи клавіш та основні навички роботи з клавіатурою.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент (1 хв).

Схилились голівки до праці мерщій.

Ти всі перешкоди здолати зумій.

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилинка не втратилась марно!

ІІ. Повторення правил техніки безпеки в комп’ютерному класі (1 хв).

Правила поведінки.

* * *

Щоб з комп’ютером дружити,

Треба правила завчити.

Не торкатись проводів,

Ні розеток, ні дротів.

Екран руками не чіпати,

Довго на комп’ютері не грати.

На клавіші легенько натискай,

З мокрими руками не сідай.

З чистими руками працювати,

Носика в екрана не «встромляти».

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності (3 хв).



Поделиться:


Последнее изменение этой страницы: 2016-08-16; просмотров: 529; Нарушение авторского права страницы; Мы поможем в написании вашей работы!

infopedia.su Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Обратная связь - 18.218.184.214 (0.109 с.)